Naga MarketsJoe Biden ostrzega Wielką Brytanię przed naruszaniem umowy Brexitu
Joe Biden z Barackiem Obamą w tle

Joe Biden, kandydat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, ostrzegł premiera Wielkiej Brytanii, że łamanie międzynarodowego prawa w związku z potencjalnym naruszeniem brexitowych porozumień między UE a UK może oznaczać także pogorszenie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Kurs funta reaguje w czwartek spadkami i odbija od oporu 1,30 USD.

  • Joe Biden ma spore szanse na zwycięstwo z Donaldem Trumpem
  • Kandydat Demokratów wygrywa w zdecydowanej większość sondaży wyborczych
  • Biden pełnił przez 8 lat funkcję wiceprezydenta USA za rządów Baracka Obamy

Joe Biden negatywnie o działaniach UK

Kandydat Demokratów w wyborach na stanowiska prezydenta USA, Joe Biden, zapowiedział, że umowa handlowa między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi będzie zależeć także od respektowaniu pokojowych postanowień między UK a Irlandią Północną.

– Nie możemy pozwolić na to, aby Good Friday Agreement, które przyniosło pokój Irlandii Północnej stało się ofiarą Brexitu. Jakakolwiek umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią musi opierać się respektowaniu porozumienia i zapobieganiu powrotu twardych granic. Kropka. – zaznaczył Joe Biden we wpisie na Twitterze.

Interwencja Bidena pokazuje, że propozycja Johnsona i jego rządu związana z naruszeniem wybranych postanowień Brexitu, może mieć negatywne konsekwencje dla Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej.

W swoim wpisie na Twitterze Joe Biden przedstawił list podpisany przez czterech członków Kongresu, który zachęca Johnsona do zaprzestania jakichkolwiek wątpliwych i niesprawiedliwych działań w związku z uprzednio zatwierdzonymi ustaleniami z Unią Europejską.

W liście przeczytać można m.in.:

– Kongres Stanów Zjednoczonych nie będzie wspierał jakiegokolwiej umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią, jeśli Wielka Brytania nie będzie respektować postanowień Good Friday Agreement i szerzej rozumianego postanowienia pokojowego.

– Jeśli te zaplanowane działania będą kontynuowane, trudne będzie sprostanie tym warunkom.

Zobacz również: Światowe PKB skurczy się w 2020 r. o 4,5%. Mniej niż początkowo zakładano

Brytyjski rząd nie podał jeszcze oficjalnego terminu na ustalenie umowy o wolnym handlu z USA. Wiadomo jednak, że taki deal będzie jednym z najistotniejszych dla UK po okresie przejściowym Brexitu. W tym momencie Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii poza Unią Europejską, a łączna suma wymiany handlowej w 2019 roku przekroczyła 270 mld dol.

Postanowienie ma w długim terminie zwiększyć PKB Wielkiej Brytanii o 0,16%, jak wynika z rządowych szacunków.

Plus500

Kurs funta (GBP/USD) testuje 1,30

Kurs funta brytyjskiego względem dolara w środę sprawdził opór na 1,30 dol., lecz w wyniku odbicia od tego poziomu w czwartkowej sesji nastąpiło zejście do wsparcia na 1,29 dol., które zostało obronione.

W czwartek rano kurs funta porusza się w okolicach 1,295 dol., przerywając na ten moment trzydniowy trend wzrostowy niewielkim spadkiem o 0,11%

Ewentualna realizacja scenariusza wzrostowego zakłada ponowne sprawdzenie oporu na 1,3 dol. i możliwą kontynuację do zakresu 1,304-1,305 dol. a potem 1,31 dol.

Opcja, w której funt deprecjonowałby, oznacza zapewne powrót do silnego wsparcia na 1,276 dol., który już wcześniej powstrzymał lawinowy spadek brytyjskiej waluty na początku września.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here