Naga MarketsPunktualnie o godzinie 14:30, w czwartek 4 maja poznaliśmy cotygodniowe podsumowanie amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczącego liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Dane okazały się być bardziej pozytywne niż zakładano i to z kilku powodów.


Pierwszym powodem jest oczywiście liczba jobless claims. 238 tys. zamiast spodziewanych 247 tys. wniosków złożonych w minionym tygodniu jest pozytywnym sygnałem płynącym z amerykańskiego rynku pracy. Wydźwięk dzisiejszej publikacji wzmocniony jest jeszcze faktem, że poprzedni odczyt wyniósł aż 257 tys.

Czy wiesz że…

Wskaźnik podaje liczbę amerykańskich obywateli, którzy ubiegają się lub ubiegali się o benefity z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia, raportowane w każdy czwartek przez Departament Pracy USA. Możemy wyróżnić dwie kategorie wniosków o zasiłki – początkowe (initial) oraz kontynuowane (continuing). Pierwsze dotyczą osób ubiegających się o zapomogę po raz pierwszy, drugie natomiast bezrobotnych, którzy kolejny raz korzystają z tej możliwości.

Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych to niezwykle istotny wskaźnik obrazujący kondycję gospodarki oraz rynku pracy. Średniotygodniowe wyniki początkowych jobless claims wchodzą w skład dziesięciu czynników tworzących Leading Economic Index.

Dla rynków zdecydowanie ważniejsza jest informacja odnośnie początkowych wniosków o zasiłek. Znaczny ich wzrost może oznaczać zwiększające się bezrobocie oraz pogarszającą sytuację ekonomiczną. Jako, że wskaźnik ten należy do niezwykle zmiennych z powodu cotygodniowych odczytów, często stosuje się czterotygodniową średnią kroczącą, aby uzyskać lepszy obraz ogólnego trendu i zachodzących zmian.

Lepiej wypadają również wskaźniki dotyczące szacunkowego jednostkowego kosztu pracy (w górę do poziomu 3% w pierwszym kwartale z 1,3% w poprzednim) oraz continuing jobless claims – 1,964 mln wobec spodziewanych 2 mln.

Po drugie, oprócz danych z rynku pracy opublikowane zostały wyliczenia dotyczące marcowego bilansu handlowego. Już drugi miesiąc z rzędu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych uległ zmniejszeniu i obecnie wynosi jedynie 43,7 mld USD. Prognozy wskaźnika wskazywał natomiast na wzrost do poziomu 44,5 mld z 43,8 mld opublikowanych ostatnio.

Handlujesz na danych? Sprawdź dlaczego warto zainteresować się opcjami waniliowymi >>>

Jak reaguje rynek?

Pozytywne dane w przeddzień publikacji payrollsów odbijają się na wycenie dolara w łątwy do przewidzenia sposób. Dolar zyskuje wobec większości głównych walut, Zauważalne wzrosty pojawiły się na wykresie USDJPY:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here