Naga MarketsSprzedaż mieszkań na sześciu największych rynkach w Polsce wzrosła o 14% r/r do 18,9 tys. w I kw. 2020 r., poinformowali eksperci JLL. W ujęciu kwartalnym także odnotowano wzrost: o 7%. Oznacza to, że epidemia koronawirusa nie uwidoczniła się mocno w danych za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku – okres ten prawie w całości odznaczał się kontynuacją wcześniejszych trendów.

Finax

Wzrost sprzedaży mieszkań w I kw. 2020 roku

“Sprzedażowo mieliśmy dwa miesiące – styczeń i luty – rewelacyjne. Dopiero w drugim tygodniu marcu doszły nas wieści, że także w Europie sytuacja epidemiczna się pogarsza. W połowie marca zamknięto granice, szkoły i ograniczono działalność galerii handlowych. Ale ta końcówka kwartału nie miała jeszcze wpływu na dane. To był sprzedażowo rewelacyjny kwartał, mimo, że w dwóch ostatnich tygodniach sprzedaży praktycznie nie było” – powiedziała dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego Katarzyna Kuniewicz podczas wideokonferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według JLL, zdecydowanie gorzej wyglądała sytuacja po stronie podaży. Ofertę zasiliło zaledwie 13 tys. nowych mieszkań (26% mniej kw/kw i 23% mniej r/r). Wskutek tak wyraźnej przewagi liczby sprzedanych mieszkań nad nowymi wprowadzeniami oferta na koniec kwartału zmniejszyła się o 12% w porównaniu z końcem 2019 r., do 44,3 tys. lokali.

“Na koniec marca w ofercie deweloperów działających w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi pozostało 44,3 tys. mieszkań. Tak niskiej oferty, zsumowanej dla sześciu miast, nie było od końca czerwca 2014 r., czyli prawie sześciu lat. Równocześnie ze spadkiem liczby mieszkań w ofercie redukcji (o 12% kw/kw) uległa również liczba mieszkań gotowych niesprzedanych, która sięgnęła poziomy 3,7 tys. Dzięki równoległemu spadkowi liczby mieszkań w sprzedaży na rynku pierwotnym i lokali gotowych, udział tych ostatnich w ofercie wyniósł zaledwie 8%” – podało JLL.

Jeśli chodzi o ceny, trend wzrostowy utrzymał się również w minionym kwartale w większości miast.

“Trend wzrostowy utrzymał się w minionym kwartale w czterech największych miastach. Rekordowe podwyżki miały miejsce w Krakowie, gdzie ceny lokali w ofercie wzrosły w ciągu ostatnich trzech miesięcy o prawie 9%. W porównaniu do cen sprzed roku były wyższe aż o 26%. Z kolei praktycznie na niezmienionym poziomie w porównaniu do grudnia 2019 roku pozostały ceny w Łodzi (wzrost o 0,4%) i Trójmieście (1,3%). Natomiast rok do roku najniższy wzrost odnotowano w Poznaniu, 6%, czyli zaledwie 2% powyżej obecnej inflacji. Jednocześnie średnie ceny mieszkań sprzedawanych rosły zauważalnie wolniej niż średnie ceny tych pozostających w ofercie. Klienci wyraźnie poszukiwali mieszkań tańszych. W Poznaniu średnia z puli sprzedanej w tym kwartale była nawet niższa (o 1%), niż przeciętna cena mieszkań sprzedanych w końcówce roku” – poinformowali eksperci.

Sześć analizowanych przez JLL rynków to: Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań i Łódź.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here