James Harris Simons, czyli Jim Simons, jest znany jako “Quant king” (król handlu ilościowego) i jeden z największych inwestorów wszech czasów. Założył jeden z najbardziej skutecznych funduszy handlu ilościowego na świecie, Renaissance Technologies (“Rentech”) w 1982 roku w wieku 44 lat. Jak wyglądała droga inwestora na sam szczyt?
- Jim Simons jest założycielem jednego z najskuteczniejszych funduszy hedgingowych w historii
- Miliarder zawsze pasjonował się matematyką, przygodę z rynkami zaczął dopiero w 1978 roku
- Inwestor zajął 23. miejsce na liście najbogatszych Amerykanów magazynu Forbes w 2020 roku i jest jednym z nielicznych traderów (nie mylić z inwestorem!) notowanym na tej liście
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
SPIS TREŚCI:
Jim Simmons – wczesne życie i wykształcenie
Jim Simons urodził się w 1938 r. w Brookline, w stanie Massachusetts. Już w młodym wieku odkrył zamiłowanie do matematyki. W wieku 14 lat pracował w sklepie z artykułami ogrodniczymi jako zamiatacz podłóg, po tym jak został zdegradowany ze stanowiska magazyniera z powodu braku pamięci do lokalizacji zapasów. Simons był jednak bystry i miał ambitny plan zostania matematykiem w Massachusetts Institute of Technology (MIT).
W 1955 roku został przyjęty do MIT na kierunku matematyka. Po ukończeniu studiów, studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, aby uzyskać doktorat z matematyki. Zaledwie po jednym roku, w wieku 23 lat, otrzymał już tytuł doktora.
Później Simons pracował nad ważnymi teoriami matematycznymi, w tym nad formą Czerna-Simonsa, która później odegrała rolę w topologicznej kwantowej teorii pola. Wcześnie rozpoczął udaną karierę matematyczną, zdobył wiele nagród, a później został przyjęty do Narodowej Akademii Nauk USA.
W 1964 r. Simons został zatrudniony przez Institute for Defense Analyses (IDA), gdzie odegrał kluczową rolę w łamaniu kodów podczas wojny w Wietnamie. “Quant KIng” opuścił IDA po czterech latach i zaczął wykładać matematykę na MIT i Uniwersytecie Harvarda.
W końcu został mianowany na stanowisko kierownika katedry matematyki na Stony Brook University, gdzie pomagał rozwijać programy matematyczne i fizyczne, a jednocześnie był rozchwytywany przez firmy takie jak IBM za swoją pracę konsultingową. Dopiero w 1978 roku zaczął zajmować się finansami.
Historia popularnego day tradera, który wykorzystuje przewagę matematyczną, aby prognozować zachowanie rynku w najbliższej przyszłości został opisany również przez jednego z YouTuberów. Jak zwraca on uwagę, działalność Simonsa docenił nawet sam Warren Buffett.
Filozofia inwestowania i historia sukcesu
Jim Simons, który już wcześniej odnosił sukcesy jako matematyk i mistrz łamania kodów dla IDA, zdecydował się na karierę w finansach. W 1978 roku założył fundusz hedgingowy Monemetrics, który był poprzednikiem odnoszącego ogromne sukcesy Renaissance Technologies.
Simons początkowo nie myślał o zastosowaniu matematyki w swoim funduszu hedgingowym, jednak z czasem zdał sobie sprawę, że może wykorzystać modele matematyczne i statystyczne do interpretacji danych, szukając nielosowych ruchów w danych finansowych, aby przewidzieć przyszłe zyski.
W 1988 roku zdecydował, że będzie korzystał wyłącznie z analizy ilościowej przy podejmowaniu decyzji, które transakcje zawierać. Poszukiwał ekspertów z dziedziny matematyki, analizy danych i wielu innych dziedzin naukowych, aby pracowali razem z nim. Wypełnił swój fundusz programistami, matematykami, fizykami i kryptografami. Firma rozkwitała dzięki skomplikowanym formułom matematycznym, które zostały opracowane przez naukowców.
Od momentu powstania Renaissance Technologies, fundusz hedgingowy Medallion, wygenerował ponad 100 miliardów dolarów zysków z transakcji, osiągając średni roczny zwrot w wysokości 71,8% przed opłatami w okresie od 1994 do połowy 2014 roku. Niestety, fundusz Medallion jest dostępny tylko dla pracowników i członków rodziny.
Obecny majątek inwestora
Jim Simons zajął 23. miejsce na liście najbogatszych Amerykanów magazynu Forbes w 2020 roku, z majątkiem netto szacowanym na 23,5 miliardy dolarów. Zajął on również pierwsze miejsce na liście Forbes 2019 w kategorii najlepiej zarabiających zarządzających funduszami hedgingowymi.
Simons ma ogromne wpływy w świecie nauki. W 1994 roku wraz z żoną Marilyn Simons współzałożył Fundację Simonsa, która poświęcona jest wspieraniu badań naukowych, edukacji i zdrowia. Simons przeznaczył ponad 2,7 miliarda dolarów ze swojego majątku na ten cel, jak również na wsparcie badań nad autyzmem.
Ponadto „Quant King” założył Math for America, która ma na celu zachęcenie nauczycieli matematyki i nauk ścisłych do pozostania na swoich stanowiskach i rozwijania swoich umiejętności pedagogicznych.
Jim Simons – najważniejsze cytaty
Jim Simons jest wielkim zwolennikiem dzielenia się pomysłami i zatrudniania najzdolniejszych ludzi z różnych dziedzin nauki. Często unika on jednak światła reflektorów i nie udziela wielu wywiadów. Poniższe cytaty dają zaledwie skrawek wglądu w to, jak zarządzał i budował Rentech.
“Wspaniali ludzie. Świetna infrastruktura. Otwarte środowisko. Wynagradzamy wszystkich w oparciu o ogólne wyniki… Dzięki temu zarabiamy dużo pieniędzy”.
“Przeszukujemy dane historyczne w poszukiwaniu anomalnych wzorców, których wystąpienia nie spodziewalibyśmy się przypadkowo”.
“Wcześniejsze wyniki są najlepszym predyktorem sukcesu”.
“Mamy trzy kryteria: Jeśli spółka jest notowana na giełdzie, płynna i podatna na modelowanie, handlujemy nią.”
“Teoria rynku efektywnego jest poprawna w tym sensie, że nie ma rażących nieefektywności. Ale my patrzymy na anomalie, które mogą być małe i krótkotrwałe. Tworzymy naszą prognozę. Następnie, krótko po tym, ponownie oceniamy sytuację i korygujemy naszą prognozę i nasz portfel. Robimy to przez cały dzień. Ciągle wchodzimy i wychodzimy, wychodzimy i wchodzimy. Jesteśmy więc uzależnieni od aktywności, aby zarabiać pieniądze.”
“Dyskredytuję osoby, dla których tworzenie modeli było taktowane jak hobby na pół etatu” – powiedział kiedyś Simons w ramach przemówienia na MIT w 2011 roku. „Quant King” poczynił tę uwagę mówiąc o tych, którzy uważali, że modelarstwo nie jest przydatne w prawdziwym świecie.
Autor poleca również:
- Warren Buffett i 9 spółek, które warto mieć w portfelu jak legendarny inwestor
- Wieloryby masowo transferują ethereum. Prawie 1 mld USD przeniesiony w ETH
- Trump coraz bardziej sfrustrowany postawą EBC! Draghi prowadzi “wojnę walutową”?