Naga MarketsZłoto podzieli los srebra?
Złoto podzieli los srebra?

Jeżeli należysz do inwestorów zabezpieczających materialną przyszłość swojej rodziny złotym kruszcem, to pod żadnym pozorem nie patrz na ten wykres. Nie będziesz mógł przez niego spokojnie zasnąć. Pokazuje bowiem co stało się z notowaniami kiedy rząd federalny zrezygnował ze standardu jednego z cennych kruszców w swoim systemie finansowym.


Srebro pokazuje co stanie się ze złotem?

USA przestało traktować złoto jak „pieniądz” w 1971 roku. Mało kto pamięta jednak, że podobna sytuacja spotkała srebro i to zdecydowanie wcześniej. Jeszcze w 1983 roku. Od tego czasu inwestycja w kruszec okazywała się zazwyczaj bardzo złym pomysłem.

Srebro nigdy nie pełniło roli „bezpiecznej przystani” lub „odpowiednika wartości” papierowego pieniądza. Nie chroniło właścicieli przed inflacją, wojną lub załamaniem gospodarczym. Co więcej straciło trzecią część całej swojej siły nabywczej.

Uncję srebra można nabyć obecnie za około $16. Chcąc jednak zakupić za nią dokładnie takie same dobra jak w 1873 roku, musiałoby być wyceniane na niespełna $25. Oczywiście na pewno byłaby to lepsza inwestycja niż trzymanie dolarów pod materacem – papierowy USD w tym samym czasie stracił bowiem 95% swojej siły nabywczej.

Warto jednak zauważyć, że od porzucenia standardu srebra średni roczny przyrost jego wartości wynosił 1,8% – przed odjęciem inflacji. Średnia strata wynosiła więc około 0,3% biorąc pod uwagę rzeczywistą siłę nabywczą. Wykres pokazuje dodatkowo jak niestabilne w kolejnych latach były notowania srebrnego metalu.

Tylko w okresie od 1973-1980 oraz 2003-2011 osoby inwestujące w srebro mogły liczyć na realne zyski. W latach 50-tych oraz 90-tych metal kosztował natomiast jedną trzecią ceny z końca XIX wieku.

Złoto skazane na spadki?

Od czasu porzucenia standardu srebra w 1873 roku jego notowania praktycznie cały czas utrzymują się poniżej ówczesnej wartości. Czy to samo czeka złoto?
Od czasu porzucenia standardu srebra w 1873 roku jego notowania praktycznie cały czas utrzymują się poniżej ówczesnej wartości. Czy to samo czeka złoto?

Oczywiście jedna linia trendu nie powinna wymuszać żadnych konkretnych wniosków. Katastrofalna kondycja srebra obserwowana od 1873 roku wcale nie udowadnia automatycznie, że złoto będzie zachowywało się w ten sam sposób. Ciężko jednak wskazać dowody pokazujące, że przed złotem lata samych wzrostów.

Do 1971 roku złoto przez władze krajowe traktowane było jako forma pieniądza. Od tego czasu minęło jak na razie niespełna 50 lat. Z jednej strony w latach 70-tych widzieliśmy wyraźny wystrzał notowań w związku ze wzrostem inflacji, jednak na początku lat 80-tych sytuacja była całkowicie odwrotna. Natomiast na początku obecnego stulecia wzrosty na złocie przyniosła nie wysoka, a bardzo niska inflacja.

Przed nadejściem czasów nowoczesnych form komunikacji, złoto pełniło niezastąpioną rolę w handlu. Jedynym sposobem dokonywania transakcji na długich dystansach było wykorzystanie powszechnie akceptowanego, wymiennego nośnika wartości w postaci złota.

Złoto obecnie wykorzystywane jest przede wszystkim przez jubilerów. Nie wiadomo więc do końca dlaczego miałoby nadal funkcjonować jako środek przechowywania wartości w państwach, które nie uważają go już oficjalnie za pieniądz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here