Naga MarketsEryk Łon, RPP

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrażanie gospodarek mające na celu powstrzymanie fali zachorowań jakie obserwowaliśmy w marcu br. przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, który to z kolei zmusił banki centralne na całym świecie do luzowania swojej polityki pieniężnej.

  • Stopy proc. NBP powinny pozostać na niskim poziomie
  • NBP powinien być jeszcze bardziej potężną instytucją finansową
  • Aktywa NBP mogłyby przekroczyć nawet 100 proc. PKB 
  • Eryk Łon gotów podjąć się zarządzania aktywami NBP

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że dokonane w tym roku 3 obniżki stóp procentowych powinny być wystarczające. Jego zdaniem skala redukcji stóp procentowych była adekwatna do wyzwań makroekonomicznych, przed którymi stoi Polska.

Stopy proc. NBP powinny pozostać na niskim poziomie

W poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja wskazał on, że w jego przekonaniu, polityka NBP powinna sprzyjać utrzymywaniu stóp procentowych od kredytów dla przedsiębiorstw i ludności na niskim poziomie. Szczególnie ważne jest to, aby posiadacze mieszkaniowych kredytów złotowych mieli poczucie, że polski bank centralny troszczy się o to, aby ponoszone przez nich koszty finansowe związane z obsługą tych kredytów były stosunkowo niskie. Chodzi bowiem o to, że wówczas kondycja finansowa polskich rodzin obciążanych tego typu kredytami będzie na tyle dobra, że będą one mogły zwiększać w sposób trwały swoje wydatki konsumpcyjne.

NBP powinien być jeszcze bardziej potężną instytucją finansową

Równocześnie wskazał także, że Narodowy Bank Polski powinien być jeszcze bardziej potężną instytucją finansową niż obecnie.

W ocenie Eryka Łona, w długiej perspektywie czasowej aktywa NBP mogłyby przekraczać nawet 100 proc. PKB. Do zwiększenia zysków banku centralnego przekazywanych następnie do budżetu państwa miałoby dojść dzięki modyfikacji zarządzania aktywami polegającej na pojawieniu się w nich obligacji korporacyjnych a także jednostek uczestnictwa funduszy rynku akcji oraz akcji spółek giełdowych.

– Przykładowo na podstawie danych zawartych w raportach rocznych można obliczyć, że w okresie 2013-2019 średni poziom rentowności aktywów banku centralnego Szwajcarii kształtował się na poziomie 2,28 proc. – wskazuje członek RPP dodając, że aktywa NBP obecnie (według danych z lipca 2020 roku) ukształtowały się na poziomie 649,1 mld zł. W poprzednim roku NBP wypracował zysk na poziomie 7,8 mld zł.

Profesor przypomniał także, że zwiększenie poziomu aktywów NBP oraz wzrost rentowności aktywów mogłoby razem doprowadzić do wzrostu zysków generowanych przez polski bank centralny a następnie wpłacanych do budżetu państwa.

Eryk Łon gotów podjąć się zarządzania aktywami NBP

Członek Rady Polityki Pieniężnej wprost wskazał także, iż zanim został członkiem RPP inwestował na polskim rynku akcji a także na rynku kontraktów terminowych na indeks WIG20. Posiada on więc doświadczenie praktyczne w zarządzaniu aktywami finansowymi. Ponadto od kilkunastu lat prowadzi badania naukowe poświęcone związkom pomiędzy uwarunkowaniami makroekonomicznymi a sytuacją na rynkach akcji w różnych krajach, zarówno w krajach dojrzałych jak i wschodzących.

– W tej sytuacji wyrażam przekonanie, że po zakończeniu kadencji członka RPP byłbym gotów podjąć się zarządzania aktywami NBP w zakresie tej części aktywów, która związana byłaby z rynkiem akcji. Mam tu na myśli nie tylko zarządzanie pakietem akcji spółek, lecz także pakietem jednostek funduszy inwestycyjnych rynków akcji. Jestem zwolennikiem łączenia analizy fundamentalnej z analizą techniczną i w oparciu o to połączenie gotów byłbym prowadzić politykę inwestycyjną NBP – oznajmił a artykule na łamach portalu Radia Maryja.

Warto zwiększyć akcję kredytową sektora bankowego

Eryk Łon uważa także, iż w obecnej sytuacji ważne jest, aby podjąć działania mające na celu zwiększenie akcji kredytowej przez sektor bankowy.

– Myślę, że można by wykorzystać fakt posiadania przez Skarb Państwa znacznych pakietów akcji w niektórych bankach. Można by przyjąć założenie, że zwiększenie akcji kredytowej stanowić powinno w chwili obecnej przejaw społecznej odpowiedzialności poszczególnych banków. Można by także przemyśleć możliwość zwolnienia z podatku bankowego tych banków, które znacznie zwiększą dynamikę akcji kredytowej w najbliższym latach lub zastosować w stosunku do nich niższy poziom rezerw obowiązkowych – wskazał.

NBP jako monobank rynkowy

Profesor sugeruje również, że jedną z możliwości, które mogą być wykorzystane przez NBP jest podjęcie przez niego funkcji tak zwanego monobanku rynkowego. Idea ta polega na tym, że bank centralny podjąłby się bezpośrednio kredytowania przedsiębiorstw oraz osób fizycznych.

– W pewnym sensie można nawet powiedzieć, że nie byłaby to zupełna nowość w funkcjonowaniu naszego banku centralnego. Warto bowiem przypomnieć, że w 1997 roku NBP przyjmował bezpośrednio od ludności lokaty terminowe. Pełnił więc rolę typową dla banków komercyjnych – przypomniał.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSzykuje się potężny ruch na rynkach! – Świat walut Marka Rogalskiego
Następny artykułZalando: Klienci mogą teraz z łatwością kupować i sprzedawać używaną odzież
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. …czyli stopniowe przejmowanie przez NBP wszelkich realnych aktywów (majątku) za swobodnie drukowane papierki/cyferki w komputerku. Przy okazji anihilacja banków komercyjnych = brak konkurencji. Zważywszy, że tak faktycznie nie wiadomo czyją własnością jest NBP (rodzin bankierów międzynarodowych?) miałoby się zadziać dokładnie to samo, do czego przymiarki już są w USA (FED) i Strefie EURO (EBC), Japonia itd – przejmowanie majątku prywatnego za nic nie warte waluty umowne (FIAT). Po stronie MA – aktywa, a po stronie WINIEN dług Państwa. Błyskotliwa, acz perfidna księgowość.
    Ponad to, Pan Łon już wcześniej zabłysnął swoim uwielbieniem dla bezgotówkowości. Mamy więc komplet potrzebny do zaimplementowania NWO i faszystowskiego państwa/świata rządzonego przez bansterów, posiadających 100% wszystkiego, łącznie z moją i twoją skórą.
    “Teorie spiskowe” stają się (jak ich większość) jak najbardziej realne. Na naszych oczach. I nic z tym nie zrobimy, bo większość ludzi nie ma pojęcia o kreacji pieniądza i ekonomii. Mam nadzieję nie dożyć finału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here