Naga MarketsMariusz-Drozdowski3 grudnia odbył się czwarty webinar z cyklu „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Czwartym gościem był twórca metodologii MMD – Mariusz Drozdowski. Dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w spotkaniu lub nie mają czasu na odtworzenie nagrania stworzyliśmy skrócony zapis webinaru w formie tekstowej. 

Nagrania z webinarów należących do cyklu Rozmowy Traderów, w tym ze spotkania z Mariuszem Drozdowskim, dostępne są w tym miejscu.


Zwykle na pytanie „czym handlujesz?” padają nazwy: Ichimoku, Price Action, Fibonacci – od kilku lat za Twoją sprawą wśród tych nazw pada również MMD lub potocznie mówiąc chmurki – natomiast dla słuchaczy którzy nie znają tego skrótu – czym jest MMD?

W tym momencie MMD to cała piramida wiedzy – chmurki były na samym początku, a są to średnie EMA i SMA tej samej wartości (do 12 do 3456). Co ciekawe, kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z rynkiem używając średnich o wartości powyżej 300, to ludzie chwytali się za głowę. Z czasem do średnich dołączyły diamenty, czyli świece o specyficznym wyglądzie, w specyficznych miejscach, następnie wstęgi czyli najprostsze „envelope” oraz schematy statystyczne.

Piramida wiedzy MMD

W nawiązaniu do zapowiedzi dzisiejszego webinaru, powiedziałeś, że MMD może być czymś w rodzaju ostatniej szansy dla tracących traderów. Na czym polega wyjątkowość tej metody, która ma pomóc kiedy zawiodły wszystkie inne schematy?

Panuje przekonanie, że należy grać z trendem – a w tym pomagają średnie. Niestety w trakcie konsolidacji gra w oparciu o średnie najczęściej oznacza straty. MMD pozwala natomiast handlować w również trendzie bocznym ponieważ kolejne chmury, które „dochodzą do konsoli” mówiąc kolokwialnie „popychają” cenę, która kontynuuje zamierzony ruch. Zdarza się też, że cena przebija średnią 144 i pojawia się schemat „Maćka”. Jest to nic innego jak popularny retest po wybiciu z konsolidacji – znany z teorii Wyckoffa z tym, że korzystający z MMD widzą to na wykresie jako przejście czerwonej chmury przez pomarańczową w kierunku niebieskiej, a następnie retest chmury pomarańczowej przez cenę.

Schemat zagrania “Maćka”

Nie chciałbym gloryfikować MMD, natomiast z moich obserwacji poczatkujący praktycy tej metody osiągają lepsze rezultaty niż osoby bardziej doświadczone. Wynika to moim zdaniem z faktu, że prawdopodobnie osoby początkujące trzymają się kurczowo zasad. Oczywiście, nie tyczy się to tylko MMD – ale jeśli przestrzegasz zasad jakiejkolwiek strategii – masz szansę zdobyć przewagę nad rynkiem.

Czy MMD jest uniwersalną metodą? Zarówno pod kątem wyboru rynku jak i charakterystykę traderów – czy jest dla każdego?

Jeśli chodzi o drugą część pytania – myślę, że tak. Znam wiele przykładów doświadczonych traderów, którzy korzystają z sukcesami z wybranych elementów metodologii MMD. Natomiast wiem, że pojawiają się problemy z wykorzystaniem MMD na wysokich interwałach i na kontraktach – przede wszystkim ze względu na średnie o wysokich wartościach. Jednak zdecydowanie można korzystać z MMD w handlu na akcjach, walutach, indeksach, płynnych kryptowalutach (np. Bitcoin).

Bazując na Twoim doświadczeniu – jak powinna wyglądać droga osoby, która chce poznać MMD?

Życie pokazuje, że z darmowych i szeroko dostępnych materiałów można poznać MMD na tyle, aby osiągać dodatnie wyniki. Na początek polecam przede wszystkim obejrzeć cztery poniższe materiały oraz przewertować „poranki z MMD”, które były publikowane na Comparic.pl.

Chmury:

Diamienty:

Więcej o chmurach MMD i o innych elementach metodologii MMD znajdziecie na kanale:

Po obejrzeniu nagrań, można nanieść wskaźniki na wykres (dostępne są bezpłatnie na grupie facebookowej).  Jeśli poczujesz działanie „chmurek”, zachowanie ceny zgodne z poznanym wcześniej materiałem, warto skorzystać z mentoringu.

Tradycją tej serii jest już pytanie o 3 rady dla traderów. Jakie są Twoje 3 wskazówki dla naszych słuchaczy?

  1. Poznaj piramidę MMD
  2. Nie płać za wiedzę na wstępnym etapie nauki strategii.
  3. Poznaj i bądź ekspertem dwóch – trzech rynków. Gra na wszystkim to amatorka.

Pamiętaj! – graj pieniędzmi, których strata nie zaburzy Twojego miru domowego.

Wybrane pytania od publiczności:

Czy wspierasz MMD innymi wskaźnikami analizy technicznej, np. RSI?

Nie, nie używam dodatkowych wskaźników poza wolumenem.

Próbowałeś kiedykolwiek automatyzować „Maćka”?

Osobiście nie. Wiem, że były podejmowane takie próby, ale nie zakończyły się sukcesem, a przynajmniej o nim nie słyszałem. Automat ma tę wadę, że widzi wszystko zero-jedynkowo, a rynek taki nie jest. Ja chociażby rozgrywam zupełnie inaczej „Maćka” niż pomysłodawca, dopuszczam chociażby głębszą korektę.

Na których parach walutowych najlepiej działa MMD?

MMD powstało na parze USD/JPY – początkowo rozgrywałem tylko i wyłącznie ten instrument. Później zainspirowany znajomego Andrzeja spróbowałem GBPUSD. Okazało się, że jest to rynek bardzo powtarzalny i dlatego właśnie w efekcie analizy tej pary pojawiły się schematy statystyczne.

Dziękuję za rozmowę!

Cały wywiad dostępny jest pod linkiem poniżej. W nagraniu Mariusz Drozdowski omawia m.in. case swojego najlepszego ucznia i zdradza kulisy eksperymentu “Droga do Miliona“.

CHCĘ ODEBRAĆ NAGRANIE WEBINARU Z MARIUSZEM DROZDOWSKIMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here