Naga Marketsccf forex comparicPatrząc wstecz, uświadamiam teraz sobie, że to co pozwoliło mi stać się pełnoetatowym traderem to wcale nie była lepsza strategia, czy metoda, ale coś czego zupełnie się nie spodziewałem kiedy zaczynałem.

W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie średni czas koncentracji spadł do 8 sekund, gdzie 140-znakowe tweety wydają się za długie (#TDLR), a ludzie przełączają filmy na YouTube po kilku sekundach – możemy łatwo utracić kontakt z samym sobą…

Te artykuły również Cię zainteresują
Koncepcja “samoświadomości” brzmi trochę pompatycznie i większość traderów nie chce Cię słuchać kiedy rozmowa o tradingu schodzi właśnie na ten temat. Jednakże jeśli naprawdę chcesz wykonać tę pracę oraz chcesz w końcu zrealizować swój cel jakim jest stanie się zawodowym traderem, musisz słuchać i jestem pewien w 100-procentach, że będziesz w stanie przyrównać swoją historię do mojej.

Czym jest samoświadomość? Zapomnij o duchowych bredniach

Na nieszczęście, większość ludzi, a w szczególności traderzy, którzy często kierują się liczbami i są bardzo racjonalni, kojarzą termin samoświadomości z czymś natury duchowej i łączą z nim błędne założenia. To bardzo niedobrze, ponieważ nie zdarzyło mi się spotkać skutecznego tradera, który nie jest jednocześnie bardzo świadomy (samego siebie). Wkrótce przekonasz się, że samoświadomość to coś zupełnie innego niż to co mogłeś dotychczas sądzić.

W swej istocie, bycie samoświadomym oznacza po prostu świadomość tego co robisz, a także jak to robisz. Brzmi to banalnie i prawdopodobnie myślisz, że przecież wiesz co robisz, ponieważ jesteś osobą, która daną rzecz wykonuje… Z doświadczenia mogę powiedzieć, że większość ludzi jednak nie do końca to wie.

Następnym razem idąc ulicą, zatrzymaj się i przypomnij sobie o czym myślałeś w danej chwili – człowiek każdego dnia doświadcza średnio 50.000 myśli. Inny przykład: jak często sprawdzasz swój zegarek tylko po to, by po 5 sekundach uświadomić sobie, że tak właściwie nie pamiętasz, która godzina i wtedy łapiesz za telefon lub jeszcze raz rzucasz okiem na zegarek? Jak często otwierałeś kolejną kartę w przeglądarce internetowej, by kilka sekund później uświadomić sobie, że masz już otwartą tę samą stronę na innej karcie?

Inny aspekt samoświadomości opisuje zdolność do trafnej oceny poziomu własnej wiedzy. Chyba wszyscy znamy ludzi, którzy wierzą, że urodzili się by śpiewać, natomiast kiedy otworzą usta wydobywa się z nich dźwięk zdychającego kota. Albo ludzie, którzy myślą, że są do czegoś stworzeni, a następnie wybierają złą ścieżkę kariery tylko po to, by 20 lat później uświadomić, że powinni robić coś zupełnie innego i tak naprawdę nie są zbyt dobrzy w tym co robią obecnie.

Samoświadomość oznacza, że znasz siebie i jesteś świadomy tego o czym myślisz, co robisz i mówisz.

Samoświadomość i trading – sukces nie pojawił się u mnie naturalnie

Trader, który nie jest samoświadomy przechodzi przez cały tradingowy dzień bez prawdziwego zrozumienia tego co robi. Przyznaje się, że ja również przez lata tak działałem. Chciałem po prostu odpalić rano platformę, przejrzeć losowo wybrane rynki oraz interwały czasowe i polować na sygnały. Zawierałem transakcje w ciągu dnia, zarządzałem moimi zleceniami wedle moich najlepszych zdolności (lub przynajmniej myślałem, że tak robiłem) i starałem się wycisnąć kilka punktów tu, kilka punktów tam. Na wieczór zastanawiałem się co poszło nie tak, dlaczego nie zarobiłem pieniędzy i miałem nadzieję, że następnego dnia wszystko okaże się lepsze. Nigdy tak naprawdę nie rozumiałem, że brak powodzenia miał coś wspólnego z moim podejściem do handlu, a nie z moją metodologią – zawsze zakładałem, że to tylko kwestia czasu aż znajdę coś “co działa”, a także, iż jestem już dobrze wyedukowanym traderem.

Sukces nie przyjdzie i nie wywarzy Twoich drzwi, a Ty po prostu nie potkniesz się o zyskowną strategię.

Dlaczego okłamuje się czując się tak cholernie dobrym – zdrowi palacze, szczęśliwe małżeństwa i niezwyciężeni kolarze

Prawdopodobnie możesz się odnieść do mojej historii, a wielu traderów, z którymi rozmawiałem przechodziło przez ten sam proces ślepego błądzenia w swoim tradingu, nie widząc jakiejkolwiek realnej poprawy. Jednak nie kwestionowali oni przy tym, dlaczego nie mogą sprawić, że coś będzie działać i dodatkowo błędnie szacowali swój poziom wiedzy.

Efekt optymistycznego nastawienia sprawia, że palacze wierzą, iż znajdują się wśród tych, których nie dopadnie rak. Daje on również kolarzom zaufanie do prędkości podczas złej pogody, a także parom daje pewność, że umrą szczęśliwie po pięćdziesięciu latach małżeństwa. (2)

Optymistyczne nastawienie sprawia, że zapominamy o całej statystycznej przewadze i czyni nas ślepymi na przykłady, które pokazują nam co może się zdarzyć. Jednakże bez optymistycznego nastawienia przez cały czas czulibyśmy się okropnie. W tym samym czasie, to nastawienie trzyma nas z dala od wykorzystania pełnego potencjału z uwagi na to, że nie widzimy konieczności zmiany naszego zachowania.

[Badania] pokazują, że ludzie, którzy są ze sobą brutalnie szczerzy nie są każdego dnia tak szczęśliwi jak ludzie mający nierealistyczne przekonania dotyczące swoich własnych zdolności.

Iluzja kontroli niczym nie ustępuje innym pozytywnym złudzeniom, ponieważ musisz się czuć tak, jakbyś mógł pchnąć cały świat i dostrzec jego ruch. Bez tej wiary, Twój duch szybko słabnie. (1)

Pozwolę sobie zacytować interesujące odkrycie, które wynika z badania wykonanego na traderach:

Bardzo niewielu [traderów] ocenia się poniżej średniej. Swoje straty przypisują trudnym warunkom rynkowym oraz błędom sytuacyjnym. Zaskakujące jest to, że racjonalizowali oni swoje straty jako część ich krzywej uczenia się – w dodatku gdy te straty ciągnęły się przez wiele miesięcy, a nawet lat! (3)

Bardzo fajnie ukazuje to w działaniu zarówno optymistyczne nastawienie jak i brak samoświadomości. Rozejrzyj się wokoło, a zobaczysz, że większość ludzi widzi siebie jako lepszych niż rzeczywiście są, nie uświadamiając sobie przy tym, że to wstrzymuje ich od osiągnięcia swojego pełnego potencjału. To wcale nie ma być postrzegane jako krytyka, a raczej jako pobudka do tego, byś rozwinął w sobie pozytywne wzorce zachowań.

Jak stałem się świadomym i lepszym traderem

Podobnie jak większość traderów, przez jakiś czas na początku traciłem pieniądze i gdy rozglądałem się wokół siebie zauważyłem to samo zachowanie wśród wszystkich innych traderów, którym nie udaje się zarabiać. Miałem w końcu to szczęście i zdałem sobie sprawę, że muszę zrobić coś innego jeśli chcę zobaczyć inne rezultaty.

Spojrzałem na siebie szczerym okiem i uświadomiłem sobie, że niewystarczająco profesjonalnie podchodziłem do tradingu, a ponadto zrozumiałem, iż nie mógłbym wznieść się na poziom, który zamierzałem jeśli wciąż będę robił to samo. Ten pierwszy akt samoświadomości pomógł mi zrozumieć, że muszę spoważnieć.

Przestałem handlować na kilka miesięcy i spędziłem sporo czas na myśleniu o rzeczach, które robiłem, a które nie działały. Myślałem również o tym czego nie robiłem (głównie dlatego, że wydawało się to ciężką pracą), a co mogło sprawić ogromną różnicę.

Większość ludzi przegapia swoją szansę, ponieważ ta ubrana jest w kombinezon i wygląda jak praca. – Thomas Edison

Moje 4 najważniejsze rekomendacje dla poważnego tradera

Rozmyślanie oraz stawanie się bardziej samoświadomym traderem pozwoliło mi zidentyfikować wiele kwestii wymagających zmiany. Zdałem sobie sprawę, że jeśli robiłbym to co wtedy robiłem, marnowałbym mój czas. Już wtedy spędziłem (zmarnowałem) kilka lat nie widząc tak naprawdę rzeczywistej poprawy w moim tradingu.

Poziom szczerości wobec siebie jest początkowo bolesny, a spoglądanie na zadania z wyprzedzeniwm uczyniło mnie bardzo pokornym. Zrozumiałem jednak, że to co zrobiłem było konieczne, inaczej musiałbym rzucić trading.

Pozwól, że dam Ci teraz kilka praktycznych przykładów tego jak możesz stać się bardziej świadomym siebie w tradingu i dlaczego większości traderów nie udaje się postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

#1 Specjalizowanie się w jednej rzeczy

Podobnie jak wielu traderów “skakałem” z systemu na system i ciągle wprowadzałem zmiany do mojego podejścia. Mimo tego, że nie widziałem żadnej realnej poprawy w moim tradingu, żyłem nadzieją, że to tylko kwestia czasu, aż znajdę “właściwą” metodę.

Po przeczytaniu książki “Jedna rzecz”, która wydała mi się bardzo sensowna, zdecydowałem wybrać jedną rzecz i spróbować się w niej wyspecjalizować. Zawsze czułem się dobrze w reversal tradingu (tradingu na odwrócenie) i zdecydowałem poświęcić całą moją energię i czas właśnie dla tego stylu. Skupiałem się wyłącznie na odwróceniu (także od średniej) i od tego czasu nie zwracałem uwagi na nic innego.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Uczyłem się wszystkiego czego tylko mogłem, testowałem narzędzia, wskaźniki i koncepcje techniczne oraz ciągle “dostrajałem” moje podejście. Mogłem zobaczyć co działa, a co nie i dokonywać na tej podstawie odpowiednich zmian.

Dzięki samoświadomości zdałem sobie sprawę, że muszę się trzymać z dala od konwencjonalnej koncepcji podążania za trendem, ponieważ nie godzi się to z moim sposobem myślenia. Jest to bardzo ważny punkt: nie podążaj ślepo za tym co mówią Ci inni ludzie. Słuchaj siebie i znajdź to co działa dla Ciebie.

#2 Zapisywanie transakcji

Zawsze postrzegałem prowadzenie dziennika jako żmudne i nudne zadanie. Prawdę mówiąc, w pewnym stopniu nadal tak jest, ale po prostu nie ma dla tego alternatywy.

Przez lata nigdy nie wracałem do zawartych wcześniej transakcji i tak naprawdę nigdy mi na tym nie zależało, ponieważ podążałem za obietnicami “szybkiego wzbogacenia się”. Krótko potem zacząłem prowadzić dziennik, udało mi się prześledzić, że moje niepowodzenia sprowadzają się do dwóch głównych problemów i pamiętam, że czułem się wtedy jakbym odnalazł Św. Graala:

1 – ciągle poszerzałem moje zlecenie stop loss, kiedy cena zmierzała przeciwko mnie. Mój dziennik pokazał mi, że już samo zaprzestanie takiego działania będzie stanowić OGROMNĄ różnicę. Zacząłem akceptować moje straty, a to sprawiło, że po wielu latach niepowodzeń stanąłem na progu rentowności.

2 – w czasie trwania moich transakcji, ciągle coś w nich mieszałem. Dziennik uświadomił mi,  że muszę po prostu trzymać się mojej początkowej analizy i przestać ingerować w transakcje podczas ich trwania. Ustaw i Zapomnij (Set & Forget) to podejście, z którego wielu traderów czerpie korzyści.

Po tym wszystkim, zaskakująco proste i oczywiste było dokonanie zmian w moim tradingu. Mój dziennik pokazał mi, że transakcje na odwrócenie działają najlepiej: odwrócenie po sygnale płynącym ze wstęgi Bollingera, po dwóch falach w trendzie i na poprzednim wsparciu lub oporze; dziennik potwierdził również, że jeśli mógłbym przestać się bawić moim zleceniami stop loss i ogólnie pozycjami, miałbym spore szanse na stanie się zyskownym traderem.

Do dzisiejszego dnia spędzam więcej czasu na wprowadzaniu transakcji do dziennika niż na obserwacji wykresów cenowych i to wciąż pomaga mi poprawić swój trading. Ilekroć chcę zrobić coś, czego wiem, że robić nie powinienem, myślę o moim dzienniku oraz o tym, że będę musiał później ponownie zmierzyć się z tym błędem – przez większość czasu samo to wystarcza, by powstrzymać mnie przed popełnieniem tego błędu. Właśnie to nazywam samoświadomością w działaniu, a także to sprawia, że możesz spojrzeć na swój trading z zupełnie innej perspektywy.

#3 Cofnij się przed podjęciem decyzji

Początkowo, przechodziłem po prostu przez wszystkie obserwowane rynki i interwały do czasu, aż znajdowałem sygnał. Wtedy też od razu “pociągałem za spust” (zawierałem transakcję).

Dziś zupełnie inaczej podchodzę do mojego tradingu. Po pierwsze, z wyprzedzeniem planuje moje wszystkie transakcje i ustawiam alerty cenowe. Wtedy, jeszcze przed podjęciem decyzji, robię krok wstecz i dokonuje ponownej oceny sytuacji. Wyciągam moją listę kontrolną, potwierdzam czy wszystkie kryteria zostały spełnione i upewniam się, czy czegoś nie pominąłem.

Wiele osób twierdzi, że słucha się swojego wyczucia i po prostu podejmuje decyzje intuicyjnie. Niedawno natomiast natknąłem się na wywiad z pierwszorzędnym graczem szachowym, a oto co powiedział o intuicji:

Zazwyczaj wiem co chcę zrobić po dziesięciu sekundach; resztę czasu poświęcam na dwukrotne sprawdzenie moich zamiarów. – Magnus Carlsen

#4 Pisanie i przeglądanie

Jeśli śledzisz moją stronę internetową, prawdopodobnie znasz moje niedzielne analizy, dzienne podsumowania rynkowe oraz cotygodniowe przeglądy transakcji. Początkowo chciałem dostarczyć innym traderom wgląd w moje podejście do rynku. Jednakże jak się później okazało, sam jeszcze bardziej na tym korzystałem i stało się to moją rutyną, którą praktykuje do dnia dzisiejszego. Poświęcenie czasu, by usiąść i spisać swoje myśli, a także przeanalizować raz jeszcze zawarte transakcje sprawiło, że uświadomiłem sobie kilka defektów w moim tradingu. Mogę dodatkowo zarekomendować Ci program Rescue Time jeśli chcesz upewnić się, że pracujesz bez rozpraszania.

W dzisiejszym świecie, zdolność do tego, by po prostu usiąść i pomyśleć nad czymś została utracona. Teraz natomiast nie mogę się doczekać mojego sobotniego przeglądu i planuje kilka godzin na każdy weekend, by przyjrzeć się transakcjom zawartym w ostatnim tygodniu. Nie musisz publikować swoich koncepcji czy przeglądów w Internecie, jednak gorący polecam byś spróbował i czerpał z tego korzyści.

Mam nadzieję, że stało się jasne, iż mając na myśli samoświadomość chodziło mi o bardziej refleksyjny i obiektywny sposób patrzenia na siebie i swoje zachowanie. Ilekroć rozmawiam lub pracuję z traderami, staram się im pomóc uzyskać lepsze poczucie samoświadomości. Po pierwsze dlatego, że widziałem na własne oczy, iż bez samoświadomości, praca nad innymi aspektami tradingu jest zazwyczaj bezcelowa.

Odniesienia w tekście:

1 David McRaney  – You Are Now Less Dumb: How to Conquer Mob Mentality, How to Buy Happiness, and All the Other Ways to Outsmart Yourself

2 https://www.brainpickings.org/2014/06/04/david-mcraney-self-enchancement-bias/

3 http://www.forbes.com/sites/brettsteenbarger/2015/12/25/how-we-fall-for-the-greatest-con-job-of-all/#f9d14715d4c7

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here