Naga MarketsKluczowe informacje z rynków:

  • USA / FED: Występując wczoraj przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, szef FED stwierdził, że od czerwcowego posiedzenia FOMC niepewność w gospodarce nie zmniejszyła się tonując tym samym wpływ lepszych danych Departamentu Pracy, jakie zostały opublikowane w zeszłym tygodniu. Stwierdził też, że ryzyka dla niskiej inflacji mogą być bardziej znaczące, niż tego się obecnie oczekuje. Z kolei opublikowane wieczorem zapiski z czerwcowego posiedzenia FOMC wskazały na gotowość do cięcia stóp w „niedługim czasie”.
  • KANADA / BOC: Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami rynku nie zmienił wczoraj poziomu stóp procentowych 1,75 proc. i nieznacznie podniósł prognozy wzrostu gospodarki na ten rok (do 1,3 proc. z 1,2 proc.), ale obniżając jednocześnie na przyszły (do 1,9 proc. z 2,1 proc.). Presja inflacyjna ma pozostać ograniczona, a globalne ryzyka dla gospodarki wciąż są znaczące.
  • USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Prasa spekuluje, jakoby Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin miał „zalecić” szybkie usunięcie Huawei z „czarnej listy” firm z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą handlować na rynkowych zasadach. Jednocześnie pojawiają się informacje, że wicepremier Liu He planuje przedstawić nowe rozwiązania ułatwiające wymianę handlową przy okazji piątkowej publikacji danych nt. bilansu handlowego za czerwiec.
  • SZWECJA / DANE: Inflacja CPI w czerwcu spadła do 1,8 proc. r/r z 2,2 proc. r/r w maju (szacowano 1,9 proc. r/r), a bazowa CPIF obniżyła się do 1,7 proc. r/r z 2,1 proc. r/r przy prognozie 1,8 proc. r/r.

Opinia:  Dzisiaj Jerome Powell po raz kolejny wystąpi w Kongresie – tym razem przed Komisją Bankową Senatu, ale raczej nie oczekujmy, aby szef FED czymś zaskoczył. Ewentualnie jakaś „gra słów” może pojawić się przy okazji sesji pytań i odpowiedzi, czyli realnie gdzieś po godz. 16:15. Większe znaczenie dzisiaj będą mieć dane nt. inflacji CPI o godz. 14:30 – zwłaszcza, że szef FED dał wczoraj do zrozumienia, że ryzyka dla niższej inflacji mogą być obecnie jeszcze nie wyceniane, a zapiski z czerwcowego posiedzenia FOMC dały zielone światło do cięcia stóp na posiedzeniu 31 lipca. Oczekuje się ruchu o 25 p.b. – co już jest w pełni wyceniane od kilkunastu dni, ale Powell stworzył wczoraj przestrzeń do oczekiwania czegoś więcej, czyli ruchu o 50 p.b. Nie jest to jednak scenariusz bazowy dla rynków i raczej nie będzie – dane w ciągu najbliższych 2 tygodni musiałyby być fatalne, a Trump musiałby zerwać „rozejm” z Chinami, aby taki scenariusz mógł być na rzeczy.

Niemniej Powell stworzył wczoraj grunt do tego, aby oczekiwać, że lipcowe cięcie stóp nie będzie ostatnim w tym roku. Tym samym nadchodzące dane będą ważne – nawet te dzisiejsze o godz. 14:30. Inflacja bazowa niższa od konsensusu na poziomie 2,0 proc. r/r? To już byłby dodatkowy argument dla „gołębi”. Mimo tego uważam, że FED będzie postępował w sposób wyważony, nie decydując się na nadmierne „asekurowanie” się, na co od dłuższego czasu mocno napiera administracja Trumpa.

Na koszyku dolara BOSSA USD mieliśmy mocne cofnięcie w dół od linii oporu w okolicach 82,45 pkt. i szybką realizację ruchu powrotnego w okolice 81,80 pkt., gdzie przebiega naruszona linia trendu wzrostowego – dobrze to widać na tygodniowym wykresie. Co dalej? Istotna będzie dzisiejsza reakcja na dane CPI z godz. 14:30. Teoretycznie zejście poniżej 81,80 pkt. byłyby sygnałem, że dolar powraca do średnioterminowych spadków.

Wykres tygodniowy BOSSA USD
Wykres tygodniowy BOSSA USD

Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego o godz. 13:30. Nie wydaje się, aby były one jakoś rewolucyjne, podbijając chociażby oczekiwania na luzowanie polityki już podczas posiedzenia w końcu lipca. To może dać pole do kontynuacji wzrostów EURUSD ponad poziom 1,13, zwłaszcza, że obszar oporu przy 1,1250-1,1260 został naruszony.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here