Naga MarketsŚrodowe posiedzenie FOMC z jednej strony zakomunikowało brak szans na ruchy w zakresie stóp na przestrzeni całego przyszłego roku, z drugiej Jerome Powell chciał jasno podkreślić, że gospodarka amerykańska jest obecnie mocna. Zdaniem Davide Biocchiego eksperta Directa, w średnim terminie nie powinno to mieć bezpośredniego przełożenia na kurs dolar amerykańskiego oraz wycenę indeksu S&P 500, które skupiają się głównie na wojnie handlowej, ignorując pomniejsze wydarzenia makroekonomiczne.


EUR/USD nadal stabilnie, S&P 500 musi zmierzyć się z lokalnymi maksimami

Chociaż po posiedzeniu FOMC dolar chwilowo testował czteromiesięczne minima, a kurs EUR/USD wyraźnie wybijał poziom 1,11, to zdaniem Biocchiego, sytuacja na rynku walutowym pozostaje stabilna. Eurodolar porusza się nadal w konsolidacji, której górne ograniczenie wyznaczają maksima październikowo-listopadowe na 1,1175 USD i dopiero wybicie tego poziomu (wzmacnianego przez 200 EMA) mogłoby sygnalizować dalszą deprecjację dolara. W obliczu akomodacyjnej polityki Europejskiego Banku Centralnego (EBC), taki scenariusz wydaje się jak na razie jednak mało prawdopodobny.

Indeks dolara w czwartek porusza się na wysokości dolnego ograniczenia czteromiesięcznej konsolidacji, testując je do tej pory w sierpniu oraz w październiku. Wcześniejsze kontakty z poziomem powodowały dynamiczniejsze odbicie i zdaniem eksperta Directy, teraz miejsce może mieć podobna sytuacja.

Jeżeli chodzi o rynek giełdowy, to indeks S&P 500 przyjmował decyzję monetarną FOMC z umiarkowanymi wzrostami, nadal poruszając się poniżej poziomu 3150 pkt., w okolicach którego wypadają historyczne maksima. Jak twierdzi Biocchie, środowa narracja Jerome Powella może doprowadzić do ponownej próby ich wybicia, jednak tak naprawdę wszystko zależne jest od postępów w ramach wojny handlowej.

Donald Trump w przeszłości wielokrotnie krytykował działania Jerome Powella wzywając go do silnego cięcia stóp procentowych. Sternik FED podkreślał jednak, że jego stanowisko powinno być niezależne od nastrojów politycznych i kierować się jedynie dobrem amerykańskiej gospodarki. Bank sygnalizował w tym roku zmianę podejścia i uzależnienie przyszłych decyzji od danych. Środowe posiedzenie potwierdzało, że ruch na stopach może mieć miejsce jedynie w momencie gdy inflacja będzie pozostawała silnie w tyle lub mocno przekroczy docelowy poziom ustalony przez FED. Powell podkreślał jednocześnie, że kondycja USA na arenie ekonomicznej jest bardzo dobra, co z kolei powinno ucieszyć Trumpa przygotowującego się do przyszłorocznych wyborów” – komentował na antenie Comparic24.tv ekspert Directy, Davide Biocchi.

Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv