Po czterech miesiącach deprecjacji, w lutym dolar amerykański znacząco odbił. Jednak nadal utrzymuje się słabszy pogląd na kurs USD, zdaniem analityków z MUFG Banku. Jednocześnie ekonomiści z HSBC analizują perspektywy pary walutowej USD/JPY. Oczekuje się, że kurs spadnie w średnim terminie. Normalizacja polityki i wyższe rentowności japońskich obligacji pozostawiają miejsce dla USD/JPY do przetestowania poziomu 120 do końca roku, donoszą stratedzy z CIBC Capital Markets.
- W perspektywie krótkoterminowej prawdopodobna wydaje się dalsza siła USD
- Kurs USD/JPY napędzany jest na razie rozwojem sytuacji w USA
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
- Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów
Kurs USD: Dalsze wzrosty są prawdopodobne w krótkim okresie, ale nie zostaną utrzymane – MUFG
Wiele danych wskazuje na to, że inflacja nadal znacznie spadnie w nadchodzących miesiącach, a rynek pracy w USA prawdopodobnie zwolni.
– Dalsza siła dolara amerykańskiego wydaje się prawdopodobna w perspektywie krótkoterminowej, ale wątpimy czy ten ruch zostanie utrzymany. Spready tylko nieznacznie przesunęły się na korzyść dolara i pozostają zgodne z dalszą deprecjacją USD – napisano w raporcie.
Kurs USD/JPY: Jen umocni się w średnim terminie, wymagana cierpliwość – HSBC
Ekonomiści z HSBC analizują perspektywy USD/JPY. Oczekuje się, że para spadnie w średnim terminie.
– Pozostajemy optymistycznie nastawieni do jena w perspektywie średnioterminowej, ale podejrzewamy, że potrzebna będzie trochę cierpliwości, aby waluta mogła cieszyć się siłą dzięki polityce Banku Japonii (BoJ) – wskazano w raporcie.
Zdaniem ekspertów na razie kurs USD/JPY prawdopodobnie pozostanie napędzany przez wydarzenia w USA, z których widać, że równowaga ryzyka jest przesunięta w kierunku słabości USD.
Kurs USD/JPY ustawiony do testowania poziomu 120 do końca roku – CIBC
Normalizacja polityki i wyższe rentowności japońskich obligacji pozostawiają miejsce dla USD/JPY do przetestowania poziomu 120 do końca roku, donoszą ekonomiści z CIBC Capital Markets.
– Chociaż Kuroda był blisko związany z abenomiką, nie spodziewamy się, że Ueda będzie tak samo od niej zależny. W związku z tym prognozujemy normalizację polityki, jeśli warunki makroekonomiczne to umożliwią – podkreślono.
Czy wiesz, że…?
Abenomika to program polityki gospodarczej w celu ożywienia gospodarki Japonii, wprowadzany przez japońskiego premiera Shinzō Abe od 2013 roku, opierający się na trzech filarach, tzw. „trzech strzałach”: luzowaniu polityki pieniężnej, stymulacji fiskalnej i reformach strukturalnych.
Prognoza kursu USD/JPY:
- II kw. 2023: 125;
- III kw. 2023: 123;
- IV kw. 2023: 120.
– Normalizacja polityki i wyższe rentowności JGB, złagodzenie spreadów w stosunku do UST, pozostawiają nastawienie spadkowe USD/JPY w kierunku 120 do końca roku – podsumowano.
W ostatnich tygodniach wiele napisano o nadchodzących zmianach w kierownictwie i polityce Banku Japonii (BoJ). Zdaniem ekonomistów z Commerzbanku, jeśli chodzi o działania BoJ, wymagana jest duża cierpliwość. Jen japoński (JPY) powinien się umocnić w stosunku do dolara, podkreślają stratedzy z BNP Paribas.