Naga MarketsJen wzrósł do poziomu 109,4 w stosunku do dolara. Inwestorzy szukają bezpiecznych przystaniSpoglądając na ostatnie notowania japońskiego jena bądź szwajcarskiego franka, można odnieść wrażenie, że inwestorzy szukają bezpiecznych przystani, co może częściowo korespondować z bardzo delikatną korektą na Wall Street oraz wzrostem cen amerykańskich obligacji skarbowych.

Jen umacnia się względem amerykańskiego dolara

Japoński jen wzrósł do poziomu 109,4 w stosunku do dolara w trzecim tygodniu sierpnia i znalazł się blisko 3-miesięcznych maksimów osiągniętych na początku miesiąca. Wydaje się, że przyczyną umocnienia JPY może być ogólna ucieczka do bezpieczeństwa z powodu obaw o potencjalne skutki gospodarcze rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa. Nastrojów także nie poprawiły dane z Chin, które pokazały, że produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w lipcu 2021 r. o 6,4 proc. rok do roku, wobec prognoz rynkowych zakładających wzrost o 7,8 proc. i po wzroście o 8,3 proc. w poprzednim miesiącu. Był to najsłabszy wzrost produkcji przemysłowej od sierpnia 2020 r., w obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się szczepu delta wirusa COVID-19, wyższych cen surowców i wąskich gardeł w dostawach.Spoglądając jednak szerzej na sytuację na rynku dolara, to jego Indeks pozostał w poniedziałek bez zmian na poziomie 92,5, po spadku o ponad 0,5 proc. w piątek, co było największą przeceną dolara od siedmiu tygodni. Inwestorzy zdają się oczekiwać na więcej jasności od Fedu w sprawie harmonogramu taperingu. Przewodniczący Fed, Jerome Powell, będzie mieć swoje wystąpienie we wtorek i oczekuje się, że protokół FOMC dostarczy w środę więcej jasności na temat posunięć Fed. Wciąż jednak wszystkie oczy zwrócone są na sympozjum w Jackson Hole, które odbędzie się w dalszej części miesiąca (26-28.08), kiedy to Fed ma wydać jasne oświadczenie co do programu skupu aktywów o wartości 120 mld USD miesięcznie.

Tymczasem na rynku złota w poniedziałek ceny spadły poniżej poziomu 1775 dolarów za uncję, ale pozostały blisko tygodniowych maksimów, co może również mieć związek z powrotem do bezpieczeństwa. Dodatkowo dolar osłabił się i wzrosły obawy o kondycję chińskiej i amerykańskiej gospodarki. Nastroje amerykańskich konsumentów spadły w sierpniu do najniższego poziomu od dekady. Co więcej, na rynku złota mogliśmy mieć tydzień temu tzw. shakeout, czyli wyrzucenie części graczy z ich pozycji przez realizację stop lossów, co zaowocowało tąpnięciem na złocie poniżej 1700 USD. Tydzień zakończył się jednak wysoko, bo w rejonie 1780 USD, co mogło oznaczać wyzbieranie rynku w dołkach i początek nowego impulsu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: asseco akcje opinie | funt pln | pgnig kurs | pko kurs akcji | ceny akcji pgnig | kurs.funta | rekomendacje giełdowe 2020 |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here