Naga MarketsJapoński jen JPYPodczas gdy japońskie obligacje Skarbu Państwa pozostają na rekordowo niskich poziomach, a napięcia geopolityczne rosną, jedną z domyślnych strategii handlowych w niemal każdym banku inwestycyjnym był do tej pory zakup jena japońskiego jako bezpiecznej przystani. Niestety sprawdzona od lat taktyka nie przynosi tym razem oczekiwanych zysków.


Wzrost ryzyka na świecie nie wspiera już aprecjacji jena japońskiego?

Japońska waluta pozostaje najsilniejsza spośród walut grupy G8 w tym miesiącu, co stanowi wzrost o około 2% w stosunku do dolara.

sila indeksow walutowych 29 5 19
finviz.com

Jednak od początku tego roku niewiele się zmieniło, nawet po tym jak rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła do najniższego poziomu od września 2017 roku. Niedawny wzrost to ułamek tego co miało miejsce w pierwszym kwartale 2018 roku mimo, że na świecie było wtedy zdecydowanie mniej zamieszania.

Sytuacja jest teraz inna, gdyż wywierana jest bezprecedensowa presja na japońskie firmy i inwestorów instytucjonalnych, aby lokować pieniądze za granicą. Rzeczywiście, zgodnie z danymi opracowanymi przez Bloomberg średnia z trzech miesięcy dla portfeli i bezpośrednich wypływów inwestycji z Japonii osiągnęła prawdziwy rekord.

Haruhiko Kuroda, prezes BoJ
Haruhiko Kuroda, prezes BoJ

Przyczyną może być również działalność Banku Japonii, który nie znalazł okna do normalizacji swojej polityki monetarnej. Po raz pierwszy od lat 90. BoJ nie podążał za Rezerwą Federalną w cyklu zacieśniania stóp procentowych. Obecny cel polityki fiskalnej na poziomie 0% dla 10-letnich rentowności zachęca, aby japońskie fundusze były lokowane za granicą.

JPMorgan Chase & Co. zgromadził około 44 bilionów jenów (403 miliardy dolarów) w wykupie obligacji rządowych Japonii w bieżącym roku podatkowym, z których większość będzie najprawdopodobniej przeznaczona na nowe inwestycje poza Japonią.

Dochodzi do tego również wzrost fuzji i przejęć. W ciągu ostatnich czterech lat japońskie firmy zainwestowały co najmniej 89 miliardów dolarów za granicą kraju. To niespotykane tempo, które najprawdopodobniej będzie kontynuowane w tym roku. Kurcząca się populacja Japonii sprawia, że ​​firmy chcą wzmocnić swoje marki na globalnym rynku.

przejecia japonskich firm
Przejęcia i fuzje japońskich firm

Jednak niektórzy nadal przewidują aprecjację jena. Analitycy z Standard Chartered Plc uważają, że jeśli taryfy amerykańsko-chińskie zostaną uruchomione w całości, kurs pary walutowej USD/JPY zbliży się do poziomu 100.

usdjpy w srode 29 maja 2019

Obecny trend może być postrzegany jako ucieczka kapitału w mniejszej skali. Japońskie firmy i inwestorzy instytucjonalni zwiększyli swoje inwestycje zagraniczne, ponieważ nie mieli innego wyboru – napisali w zeszłym miesiącu analitycy Sasaki i Ishikawa z JPMorgan.

W ocenie eksperta Ebury, Bank Japonii od dłuższego czasu utrzymuje ekstremalnie luźną politykę monetarną, której najpewniej nie będzie chciał modyfikować. Zwłaszcza biorąc pod uwagę napływ słabych danych o aktywności gospodarczej w kraju. Sygnały napływające z gospodarki w pierwszym kwartale bieżącego roku również nie są szczególnie optymistyczne. W 2019 roku aktywność biznesowa w dość istotnym dla Japonii sektorze przemysłu spadła i pozostaje na niskich poziomach.

Gołębia retoryka Banku Japonii, niższa aktywność gospodarki, jak i uparcie utrzymująca się na niskim poziomie dynamika cen w Japonii prowadzą nas do podtrzymania dotychczasowej prognozy. Zakłada ona, że w najbliższej przyszłości krajowy bank centralny najpewniej utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych. Jesteśmy również zdania, że utrzymanie luźnej polityki monetarnej powinno ograniczać przepływy „safe-haven”. Jeśli konflikt na linii USA-Chiny, pomimo ostatniego zaostrzenia retoryki Stanów Zjednoczonych, ostatecznie zostanie rozwiązany, jen japoński powinien doświadczyć osłabienia – napisał Roman Ziruk, analityk Ebury.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here