Naga Markets
Thomas Jordan, prezes SNB

– Dolar amerykański i frank szwajcarski mogą być uznane za bezpieczne przystanie – przyznał prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan wyraźnie pomijając przy tym jena japońskiego, który to wraz z dolarem amerykańskim i frankiem szwajcarskim był przez długi czas uważany za bezpieczną przystań, przyciągającą inwestorów chcących zmniejszyć ryzyko w czasach niestabilności gospodarczej i finansowej, takich jak teraz.

Banki centralne kochają dolara

Dolar amerykański pozostaje kluczową walutą na świecie, odzwierciedlając status Stanów Zjednoczonych jako największej gospodarki świata oraz ich głębokie, zróżnicowane rynki finansowe i kapitałowe. To też sprawia, że banki centralne na całym świecie w przeważającej większości utrzymują dolary jako rezerwowe aktywa walutowe.

Ponieważ jednak greenback ma tendencję do dużych wahań, frank szwajcarski i jen japoński od dawna funkcjonują jako waluty bezpieczne wobec dolara, częściowo w celu dywersyfikacji ryzyka. Wspólne czynniki dla Szwajcarii i Japonii obejmowały długą historię niskiej inflacji, trwałą nadwyżkę na rachunku bieżącym ze statusem zewnętrznego wierzyciela oraz stosunkowo stabilne rynki polityczne i finansowe.

Dolar i frank wyraźnie silniejsze od jena 

Od marca br., kiedy to Rezerwa Federalna rozpoczęła niezwykle agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej, przyczyniając się tym samym do powstania sporej dywergencji w stopach procentowych USA i Japonii, kurs jena wyraźnie stracił w relacji do dolara amerykańskiego, osiągając najniższy poziom od 32 lat.

Równocześnie, szwajcarska waluta straciła nieco w kwietniu tego roku, ale od tego czasu utrzymuje się nieco poniżej parytetu z dolarem.

Poniższy wykres obrazuje kondycje dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i jena japońskiego na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Widać, że ten ostatni wyraźnie odstaje od dwóch pierwszych.

Handluj na rynku walutowym (i nie tylko) razem z NAGA i uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

Szwajcaria już nie manipuluje kursem franka 

Przez wiele lat Szwajcarski Bank Narodowy często interweniował na rynku walutowym, aby powstrzymać silną presję wzrostową na swoją walutę. To też sprawiło, że Departament Skarbu USA umieścił przez pewien czas Szwajcarię na liście krajów, które należy monitorować, ponieważ jej interwencje walutowe były postrzegane jako problematyczne.

W najnowszym raporcie walutowym wydanym w czerwcu 2022 roku Stany Zjednoczone wykreśliły jednak Szwajcarię z listy krajów, które należy monitorować, mimo że był to jedyny kraj, który spełniał trzy warunki stosowane przy wyborze głównych partnerów handlowych USA do monitorowania. Tymi kryteriami są: istotna nadwyżka w dwustronnej wymianie handlowej z USA, znaczna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących powyżej 2% PKB oraz interwencje walutowe przekraczające 2% PKB.

Na liście znalazły się jednak Japonia, Niemcy, Korea Południowa, Singapur i Tajwan, które spełniły dwa z trzech kryteriów, a także Chiny, które spełniły tylko jeden warunek.

Szwajcaria została wykreślona z tej listy, gdyż od 2021 r. prowadzi ona rozmowy z rządem USA. Stosunkowo niska stawka podatku od osób prawnych i otwarte środowisko gospodarcze Szwajcarii sprawiły bowiem, że wiele międzynarodowych przedsiębiorstw założyło tam swoje siedziby i było notowanych na szwajcarskiej giełdzie, co przyczyniło się do zwiększenia nadwyżki na rachunku bieżącym i w handlu.

Warto także zwrócić uwagę, iż saldo na rachunku obrotów bieżących Szwajcarii jest duże w stosunku do jej produktu krajowego brutto, ale jego wartość bezwzględna jest niewielka w porównaniu z innymi krajami o dużej nadwyżce, takimi jak Niemcy, Japonia i Chiny. Ponadto, ze względu na niewielką otwartość gospodarczą, wahania kursów walutowych mają większy wpływ na inflację krajową, dlatego interwencje walutowe są nieuniknione dla utrzymania stabilności cen.

Tak więc, mimo że bank centralny skupował waluty obce, aby powstrzymać presję wzrostową swojej waluty, frank szwajcarski pozostawał nadmiernie przewartościowany.

To też sprawiło, że na kurs franka szwajcarskiego nie wpłynęły znacząco rosnące różnice w stopach procentowych w stosunku do Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli wyższe stopy procentowe w USA gwałtownie osłabiły waluty wielu innych krajów, w tym euro i japońskiego jena.

W październiku Narodowy Bank Szwajcarii poinformował jednak, że frank nie jest już przewartościowany, więc interwencje walutowe nie są już konieczne.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułS&P 500 wyznaczy dołek na początku 2023 roku. Będzie to dobra okazja do kupna – prognozuje Morgan Stanley
Następny artykułGórnicy Bitcoina mierzą się z kosztem produkcji BTC powyżej wartości rynkowej spot
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here