Naga Markets

Japoński jen JPYJen japoński (JPY) odzyskuje swoje miejsce jako najatrakcyjniejsza opcja dla inwestorów typu carry trade w celu sfinansowania zakupów walut o wyższej stopie zwrotu. Japońska waluta ma obecnie najniższą implikowaną rentowność spośród 31 walut analizowanych przez Bloomberga, będąc na piątym miejscu jeszcze rok temu. Rentowności innych walut wzrosły na fali globalnego zacieśnienia monetarnego, podczas gdy jena pozostała bez zmian, a Bank Japonii niezłomnie trzymał się polityki ujemnych stóp procentowych.

  • Transakcje carry trade nadal są jasnym punktem na rynku, a indeks Bloomberg GSAM FX Carry Index wzrósł w tym roku o około 1,7% po wzroście o 8% w 2022 r.
  • Euro i frank szwajcarski, które kiedyś były innymi powszechnymi źródłami finansowania typu carry, odnotowały wzrost implikowanej rentowności
  • W kwestii zakupów traderzy typu carry mają wiele możliwości wyboru
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz
  • Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Kurs JPY: Rentowność jena pozostaje niezmieniona, podczas gdy inne rosną

Jen nie ma obecnie konkurenta jako waluta finansowa. Istnieje wystarczająco dużo różnic w rentownościach, a rynek w końcu zda sobie sprawę, że w najbliższym czasie nie zmniejszą się znacząco – napisał Hideki Shibata, starszy strateg ds. kursów i walut w Tokai Tokyo Research Institute.Rentowność implikowana przez trzymiesięczne walutowe kontrakty terminowe forward. Źródło: Bloomberg

Transakcje carry trade nadal są jasnym punktem na rynku, a indeks Bloomberg GSAM FX Carry Index wzrósł w tym roku o około 1,7% po wzroście o 8% w 2022 r.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Euro i frank szwajcarski, które kiedyś były innymi powszechnymi źródłami finansowania typu carry, odnotowały wzrost implikowanej rentowności po tym, jak Europejski Bank Centralny rozpoczął zacieśnianie polityki w lipcu ubiegłego roku, a jego szwajcarski odpowiednik zakończył politykę ujemnych stóp procentowych we wrześniu.

Podczas gdy rentowność dolara tajwańskiego utrzymuje się na poziomie około zera, jego ograniczona płynność sprawia, że waluta ta jest daleko od ideału jako źródło finansowania w porównaniu z jenem, uważa Shibata.

AVA Trade

W kwestii zakupów traderzy typu carry mają wiele możliwości wyboru. Dolar amerykański, nowozelandzki i kanadyjski oferują trzymiesięczną rentowność na poziomie ponad 4%, a niektóre waluty rynków wschodzących, takie jak węgierski forint, brazylijski real i meksykańskie peso, mają rentowność sięgającą prawie 17%.

Ryzyko działań Banku Japonii

Mimo to traderzy typu carry trade mogą niechętnie wykorzystywać jena jako źródło finansowania, biorąc pod uwagę oczekiwania co do zmiany polityki BoJ. Kierownictwo banku centralnego ma przejść poważną zmianę, a ekonomista Kazuo Ueda ma zostać jego kolejnym prezesem w kwietniu.

Chociaż niektórzy inwestorzy oczekują, że Ueda zakończy politykę ujemnych stóp procentowych BoJ, takie posunięcie niekoniecznie wystarczyłoby do wypełnienia dużych różnic w rentowności między Japonią, a innymi krajami.

Jego wcześniejsze głosowanie przeciwko zniesieniu zerowych stóp procentowych jako były członek zarządu BoJ w 2000 r. – oraz ostatnie uwagi na temat potrzeby łagodzenia polityki pieniężnej – sugerują, że Ueda nie będzie się spieszył z podwyżką.

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Akcja cenowa w ostatnich miesiącach wskazuje, że zainteresowanie rynków parą walutową USD/JPY było z tendencją w dół – przynajmniej do niedawna – ponieważ spowolnienie podwyżek stóp przez Fed zbiegło się w czasie z rosnącymi spekulacjami na temat potencjalnego odejścia BoJ od ultragołębiej polityki pieniężnej. Jednocześnie eksperci z Bank of America wskazują, że funt staje się coraz bardziej wrażliwy na globalne wskaźniki ryzyka.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt we wtorek, 21 lutego 2023 r.?
Następny artykułCzy Joe Biden przywiózł wzrosty na GPW? Komentuje Michał Palaczyk
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.