Naga Markets

dolary i jenyJapońska waluta spadła w czwartek o poranku do poziomu 150,00 za dolara, co jest najniższym poziomem od 32 lat. Jen był bowiem słabszy niż obecnie względem dolara amerykańskiego ostatnio w sierpniu 1990 roku. Deprecjacja ta wynika m.in. ze wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od czerwca 2008 r., co zwiększyło różnicę w stosunku do japońskich odpowiedników.

Jen najsłabszy od 32 lat

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/JPY zauważymy, że za jednego dolara amerykańskiego zapłacić trzeba już 150 jenów japońskich, co jest najwyższym poziomem od sierpnia 1990 r.

Handluj na rynku walutowym (i nie tylko) razem z NAGA i uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wyprzedaż ta sprawiła, że jen przekroczył poziom, który 22 września br. spowodował pierwszą od 1998 roku interwencję Japonii na rynku walutowym, której celem było wsparcie waluty. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ministerstwo Finansów wydało wówczas 2,84 biliona jenów (19,6 miliarda dolarów), aby ograniczyć straty jena.

Wielu strategów walutowych sądzi, że ewentualna kolejna interwencja na rynku walutowym nie będzie powiązana z przekroczeniem jakiegoś konkretnego poziomu, lecz decydenci będą skupiać się przede wszystkim na dynamice spadków jena. Niektórzy dostrzegają jednak, że 150 jest kluczowym poziomem psychologicznym dla Japonii i jego przekroczenie prawdopodobnie zwiększyłoby presję na rząd, aby ponownie podjąć działania.

– Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli BoJ ponownie wkroczy, aby interweniować w ciągu najbliższych kilku dni, nie po to, aby odwrócić ten ruch, ale po prostu wprowadzić pewne dwukierunkowe ryzyko – powiedział Win Thin, szef strategii walutowej w Brown Brothers Harriman & Co.

XTB

Japońskie władze zapowiedziały bowiem, że będą działać, jeśli nastąpią ekstremalne ruchy waluty.

– Absolutnie nie możemy tolerować nadmiernych ruchów popartych spekulacją. Będziemy nadal obserwować ruchy na rynku walutowym z dużym poczuciem pilności i podejmiemy odpowiednie reakcje przeciwko nadmiernym ruchom – przyznał minister finansów Shunichi Suzuki dodając, że Japonia jest gotowa do działania, gdyż ostatnie gwałtowne, jednostronne osłabienie jena jest niepożądane.

Bipan Rai, szef działu strategii walutowej w Canadian Imperial Bank of Commerce uważa jednak, że interwencja jest “stratą czasu” i nie rozwiąże problemu, który leży u podstaw słabości jena.

– Aby naprawdę ustabilizować dolar-jena, wyprzedaż w długim końcu stóp amerykańskich musi zwolnić, lub odwrócić się. W przeciwnym razie BOJ musiałby zmienić swój program kontroli krzywej dochodowości – wskazał Rai.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułImmersion Games pokazuje nowy trailer nadchodzącej gry VR.
Następny artykułPrognoza ceny złota: w długim terminie metal szlachetny potanieje, uważa HSBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here