Naga MarketsJen jest dzisiaj jedną z najsłabszych walut w grupie G-10. Dolar umacnia się na szerokim rynkuW piątek dolar nieco podbija na szerokim rynku, co ma związek z pozycjonowaniem się pod spodziewane o godz. 14:30 dane Departamentu Pracy USA. Ostatnie odczyty makro z USA były dobre, szacunki ADP zaskoczyły na plus, więc inwestorzy spodziewają się przyzwoitego odczytu za wrzesień, który przykryje sierpniową wpadkę.

Jen i korona norweska są dzisiaj najsłabszymi walutami

Poprzeczka dla oczekiwań jest zawieszona nisko, zaledwie 470 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym. Warto będzie obserwować też dynamikę płacy godzinowej, która mogła przyspieszyć do 4,6 proc. r/r. Wyraźnie rosną rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie dobijają do 1,60 proc.), co zdaje się pokazywać, że rynek traktuje dzisiejsze dane jako „kropkę nad i” dla decyzji FED ws. taperingu na początku listopada. Pytanie jednak, czy nie zobaczymy tu scenariusza sprzedaży faktów, gdyż wątek redukcji QE jest w dużej mierze zdyskontowany.Na razie zwyżki rentowności nieco ograniczyły optymizm na Wall Street – indeks S&P500 ostatecznie powrócił poniżej naruszonego w trakcie czwartkowego handlu poziomu 4400 pkt. W grupie G-10 najgorzej zachowuje się korona norweska, oraz jen. Zaraz za nimi są waluty Antypodów, korona szwedzka, oraz funt. O ile zachowanie się USDJPY, który zbliża się do ostatnich szczytów przy 112,06 jest wypadkową wyraźnych zwyżek rentowności wspomnianych treasuries, o tyle pozostałe korygują ostatnie podbicie w ślad za lekkim stonowaniem nastrojów na globalnych rynkach.

Na uwagę zasługują jeszcze dwie informacje – amerykański Senat przegłosował wczoraj ustawę pozwalającą oddalić problem shutdownu do grudnia, w najbliższy wtorek zajmie się nim Izba Reprezentantów będzie już formalnością. W depeszach agencyjnych pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli EBC (Isabell Schnabel, oraz głównego ekonomisty Philipe Lane’a), które wpisały się we wcześniejszą „gołębią” narrację banku centralnego.

Notowania EURUSD pozostały jednak płasko i nie widać próby testowania dołka ze środy przy 1,3528. Dzisiaj w centrum uwagi może pozostać funt, po tym jak wczoraj główny ekonomista Banku Anglii podbił oczekiwania, co do rychłej podwyżki stóp procentowych (teraz notowana nieco korygują wczorajszy wzrost).

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest
Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here