Naga MarketsWyspa w kształcie symbolu japońskiego jena JPYGdy na rynku wzrasta awersja do ryzyka i inwestorzy szukają bezpieczniejszych oraz mniej zmiennych aktywów do lokowania swojego kapitału zazwyczaj zwracają się w kierunku bezpiecznych przystani (z ang. safe haven), czyli aktywów historycznie uważanych za najbezpieczniejsze. Tradycyjnie do nich zalicza się złoto, franka szwajcarskiego oraz mniej popularnego wśród polskich inwestorów japońskiego jena. Więcej na temat jego charakterystyki oraz obecnych notowań w rozmowie Krzysztofa Kamińskiego z Maciejem Przygórzewskim, ekspertem Walutomat.pl.


Dlaczego jen japoński zaliczany jest do walorów bezpiecznej przystani?

Jednym z głównych powodów dużego zaufania inwestorów do japońskiego jena jest sytuacja gospodarcza samej Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni na tle gospodarek wysoko rozwiniętych należy do niezwykle stabilnych, nie notując dynamiczniejszych spadków, ani wzrostów.

„Jest to duży i dobrze rozwinięty organizm ekonomiczny, w związku z czym inwestorzy w momencie dobrej koniunktury na świecie nie trzymają pieniędzy w Japonii, natomiast gdy na świecie dzieje się źle, staje się atrakcyjnym miejscem do alokacji kapitału. Co prawda frank szwajcarski jest w tym zakresie o wiele mocniej wykorzystywany, jednak japoński jen w czasach podwyższonego ryzyka również odgrywa istotną rolę” – twierdzi Przygórzewski.

Z punktu widzenia Polski, jen japoński jest walutą typowo inwestycyjną. Wymiana handlowa na linii Polska – Japonia jest na tyle nieduża, że przeciętny konsument z Polski nie ma często kontaktu z pieniądzem Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednocześnie z punktu widzenia polityki pieniężnej banku centralnego Japonii rzeczywiste zarabianie na inwestowaniu w jena, czy też obligacje jest trudne – w efekcie lokalny rynek jest raczej bezpiecznym narzędziem do przechowywania wartości, a nie bezpośredniego pomnażania kapitału.

Kurs japońskiego jena do złotówki. JPY/PLN wzrasta od początku 2018 roku

Chociaż w stosunku do dolara amerykańskiego kurs japońskiego jena jest relatywnie stabilny od 2017 roku i przesuwa się w konsolidacji, to w parze z polską złotówką widać stabilne wzrosty od początku ubiegłego roku. W styczniu 2018 japoński jen testował trzyletnie minima i od tego czasu stabilnie pnie się w górę, zyskując do PLN około 16%.

JPY/PLN na wykresie tygodniowym
JPY/PLN na wykresie tygodniowym

W 2019 roku zmienność jest jednak porównywalna w porównaniu do innych par z polską złotówką, która w porównaniu z głównymi walutami gospodarek G8 potrafi silniej modyfikować swoją wartość.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here