Naga MarketsJeff-BezosCEO-AmazonJeff Bezos, założyciel i CEO Amazon – największej internetowej księgarni wszechczasów – ma zły dzień. Każdy miałby takowy gdyby okazało się, że obudziliśmy się biedniejsi o 6 miliardów dolarów. Na tyle wyceniono stratę Bezosa w związku z przeceną akcji Amazonu.


Wszystko zaczyna się od rozczarowujących wyników finansowych Amazonu. Spółka w ostatnim kwartale 2015 roku – okresu szczególnie sprzyjającemu branży e-commerce z racji świąt Bożego Narodzenia i tradycyjnemu obdarowywaniu się prezentami – zarobiła jedynie 35.75 mld USD. Wartość ta co prawda stanowi 22% skok sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak wciąż jest to znacząco niżej niż prognozowana przez Wall Street wartość 35.9 mld USD. EPS spółki zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości (US GAAP) wyniósł zaledwie 1.00 USD wobec prognozy 1.56 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestorzy łagodnie mówiąc chłodno przyjęli kwartalny raport Amazonu i po wczorajszym napompowaniu cen akcji (wyniki opublikowane zostały już po ostatnim dzwonku na Wall Street) nastąpiła gwałtowna fala wyprzedaży w tzw. post market. W momencie pisania artykułu Amazon traci na otwarciu ponad 9%, co dla CEO spółki – Jeffa Bezosa – posiadającego około 84 milionów akcji oznacza stratę ponad 6 miliardów dolarów.

Wykorzystaj zmienność amerykańskiego parkietu – rozpocznij handel akcjami zagranicznymi z FxPro.

Bezos od lat utrzymuje wysoką pozycję na liście czterystu najbogatszych Amerykanów. Pierwszy raz na listę Forbesa trafił już cztery lata po stworzeniu Amazona. Koncept wirtualnej księgarni oraz dedykowanych urządzeń (m. in. czytniki Kindle) okazał się na tyle przystępny, że w krótkim czasie Bezos uplasował się w czołówce najbogatszych Amerykanów. Z majątkiem wycenianym na 34,8 mld USD zajmuje czwarte miejsce – tuż za oczywistym liderem, Billem Gates’em, Amancio Ortegą czy Warrenem Buffettem. Bezos zajmuje również wysokie miejsce wśród najbogatszych ludzi na całym świecie. Cóż, po dzisiejszym dniu będzie musiał chyba oddać swoje miejsce komuś innemu.

Rzut oka na wykres AMZN:

chartConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here