Naga MarketsIPO, debiut na giełdzieEuropejskie parkiety notują rekordy, jednak nie są to rekordy godne uznania. Jak bowiem wynika z raportu firmy doradczej PwC w I kw. 2019, wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach wyniosła jedynie 0,7 mld euro. Ta rekordowo niska wartość daje aż 95-procentowy spadek w ujęciu rocznym (13,1 mld euro).

“W pierwszym kwartale 2019 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 3 oferty pierwotne (co oznacza jedną ofertę więcej w porównaniu do I kwartału 2018 roku). Wszystkie z nich miały miejsce na NewConnect, a łączna wartość przeprowadzonych ofert wyniosła jedynie 3 mln euro (21 mln euro mniej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku). Polski rynek ofert publicznych utrzymuje zatem niską aktywność – ostatnim IPO na rynku głównym warszawskiego parkietu był debiut spółki Silvair, który miał miejsce w lipcu 2018 roku” – napisano w komunikacie.

Tylko 3 debiuty w Warszawie

Poniżej wymienione zostały trzy debiuty na warszawskiej giełdzie, a konkretnie na rynku alternatywnym NewConnect:

  • QuarticOn (spółka technologiczna, wartości IPO: 1,8 mln euro)
  • 4Mass (spółka z branży kosmetycznej, wartości IPO: 0,8 mln euro)
  • ECC Games (producent gier komputerowych, wartość IPO: 0,3 mln euro)

“Niska aktywność na warszawskim parkiecie w I kwartale roku nie jest specjalnie zaskakująca – tradycyjnie jest to najspokojniejszy okres w roku, jeśli chodzi o napływ nowych debiutantów. Martwi natomiast brak emitentów na rynku głównym (nie licząc przenosin z NewConnect spółek XTPL oraz Datawalk), a jeszcze bardziej – bardzo krótka lista spółek, których zapowiedzi wskazują na możliwy debiut w kolejnych miesiącach 2019 r. Oczekiwanym sygnałem poprawy i kolejnym potwierdzeniem, że warszawska giełda grami stoi, może okazać się IPO producenta BoomBit, które ma szansę powtórzyć sukces Ten Square Games sprzed roku. Pamiętajmy jednak, że 2019 rok jest rokiem wielu znaków zapytania. Uruchomienie pracowniczych planów kapitałowych i utrzymująca się niepewność co do OFE, zmiany w unijnych regulacjach prospektowych czy wreszcie proponowane zmiany w ustawie o ofercie publicznej – wszystkie te czynniki sprawiają, że wielu potencjalnych debiutantów decyduje się przejść w stan ‘czuwania’ i oczekiwania na rozstrzygnięcia, które umożliwią zaplanowanie i przeprowadzenie IPO w warunkach mniejszej niepewności” – powiedział dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

Najwięcej IPO w Londynie

Na europejskich parkietach w I kw. 2019 roku miały miejsce jedynie 32 debiuty, a łączna wartość IPO wyniosła zaledwie 0,7 mld euro. Aż 78% wartości wszystkich IPO uzyskały oferty z giełdy w Londynie.

“Początek 2019 roku na europejskim rynku ofert publicznych okazał się znacznie słabszy w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku. Niepewność polityczna, związana nie tylko z brexitem, ale mająca także wymiar globalny, niewątpliwie istotnie wpływa na rynki w Europie. Wielu potencjalnych debiutantów tymczasowo wstrzymuje zaplanowane debiuty, czekając na rozwój sytuacji w najbliższych miesiącach” – oświadczył lider zespołu ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here