Naga Markets

Jednocyfrowa inflacja jest możliwa najwcześniej końcem przyszłego rokuRynek oczekuje, że we wrześniu RPP podniesie stopę procentową o 25pb, czyli do 6,75%. Na jednocyfrową inflację poczekamy co najmniej do końca przyszłego roku. Argumentem za kontynuacją cyklu zacieśniania polityki pieniężnej jest wyższy od oczekiwań analityków odczyt inflacji w sierpniu i wyższa od konsensusu analityków dynamika inwestycji w II kw.

Inflacja sugeruje dalsze podwyżki stóp proc.

Inflacja konsumencka (CPI) w Polsce wzrosła w sierpniu do 16,1% r/r, wobec 15,5% w lipcu. To wstępny szacunek GUS, wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego wynoszącego 15,4%. Tym samym inflacja ukształtowała się na najwyższym poziomie od marca 1997 r., byłaby wyższa, gdyby nie spadek cen paliw.Podwyżka stóp procentowych o 25pb byłaby spójna z konsensusem rynkowym, powinna być neutralna dla kursu złotego. Jednak rynek dostrzega ryzyko, że RPP zdecyduje o podwyżce stóp procentowych o 50 pkt. bazowych.

– Inflacja mocno zaskoczyła, spodziewano się raczej, że jej dynamika będzie ujemna – wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Maciej Kietliński, ekspert XTB.

Może to stanowić asumpt do rewizji założeń, o których prezes NBP mówił zaledwie dwa dni przed ogłoszeniem przez GUS danych o sierpniowej inflacji.

Przed ogłoszeniem najnowszych danych o inflacji spodziewano się, że RPP we wrześniu podniesie jednorazowo stopy procentowe o 25pb i być może w październiku jeszcze o kolejne 25 pb., a później cykl podwyżek zostanie wstrzymany.

– To miało się wydarzyć przy założeniu, że w okresie wakacyjnym inflacja zacznie spadać, ale tak się nie stało – mówi ekspert XTB.

XTB

– Kredytobiorcy mają powody, aby obawiać się dalszego cyklu podwyżek stóp procentowych i nie w tak minimalnym zakresie jak przewidywał NBP.

Przed nami też prawdopodobnie duży wzrost inflacji w styczniu, wywołany wzrostem cen surowców energetycznych, tu akurat zgodnie z przewidywaniami prezesa NBP. I to tym bardziej, że narasta szantaż gazowy ze strony Rosji, która nie wznowiła dostaw przez Nord Stream 1.

– Jeżeli chcemy zobaczyć jednocyfrową inflację konsumencką w Polsce, to musimy poczekać prawdopodobnie co najmniej do końca przyszłego roku – dodaje M.Kietliński.


Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: develia akcje kupno | korona islandzka pln | ranking kryptowalut | notowania pgnig | kurs rubla kantor | prognoza usd | pzu kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCena złota na krytycznym wsparciu, przebicie może zapoczątkować silną zniżkę
Następny artykułR22 z rekomendacją „Kupuj”. Analitycy Trigon DM S.A. analizują wyniki spółki za I półrocze 2022
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here