Naga MarketsGlencore HQGlencore stracił dziś podczas londyńskiej sesji już ponad 20%. Ceny spółki ruszyły w dół od razu po rozpoczęciu dnia. To największy dzienny spadek w historii tej firmy, analitycy z Investec przewidują, że jej wartość może spaść w najbliższym czasie do zera. 


Glencore to firma założona w Szwajcarii w 1974 roku, wtedy istniała pod nazwą Marc Rich & Co., do obecnej formy została przekształcona w 1994 roku. Jest to jedna z największych spółek dostarczających surowce mineralne. Przez pewien czas była na szóstym miejscu pod względem przychodów w Europie (76 mld USD rocznie w 2006 roku). Działalność firmy opiera się na branży energetycznej, metalurgicznej i agronomicznej.

Rozpocznij inwestowanie na spadki i wzrosty akcji dzięki ofercie brokera FxGrow

Dzisiejszego dnia ucierpiały również inne firmy zajmujące się surowcami, jednak spadki takich spółek jak BHP Billiton, Rio Tinto czy Antofagasta nie wyniosły więcej niż 3%. Cena Glencore znalazła się poniżej 100 GBP w piątek, był to pierwszy raz w historii, gdy spadła do dwucyfrowej wartości. Akcje obecnie są wycenianie na nieco poniżej 78 GBP.

Tarapaty firmy zaczęły się na przełomie kwietnia i maja – choć wtedy jeszcze nic nie zwiastowało tak gwałtownego spadku wartości. W mniej niż 5 miesięcy akcje firmy z poziomu 312 GBP spadły do dzisiejszej wartości. W ujęciu rocznym Glencore stracił ponad 78% wartości. Zdaniem analityków przy obecnej wartości surowców firma niedługo zbankrutuje.

glencore
Akcje Glencore na przestrzeni ostatniego roku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here