Naga MarketsPrzewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oznajmił, że Brexit jest „stratą czasu i energii”. Przewodniczący wyraża oburzenie, że nie mógł spędzić więcej czasu podczas swojego pięcioletniego mandatu na tworzeniu wspólnego bloku, który miałby lepiej służyć swoim obywatelom. Zamiast tego ostatnie trzy lata przebiegają pod dyktando Brexitu i związanej z nim niepewności.


Brexit: Decyzja po stronie parlamentu brytyjskiego

Juncker powiedział Zgromadzeniu Unii Europejskiej w Strasburgu, że może zatwierdzić umowę Brexit dopiero po zaakceptowaniu jej przez brytyjski parlament.

Musimy teraz bardzo uważnie obserwować wydarzenia w Westminster, ale ciężko sobie wyobrazić, aby Parlament Europejski ratyfikował umowę, zanim Westminster ją ratyfikuje. Najpierw Londyn, potem Bruksela i Strasburg – oświadczył Juncker.

Donald TuskZ kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział prawodawcom UE, że omawia wniosek premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o przedłużenie terminu Brexitu po 31 października z przywódcami pozostałych 27 państw członkowskich i podejmie decyzję „w najbliższych dniach”.

Brexit bez porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją – powiedział Tusk Parlamentowi Europejskiemu w Strasburgu.

Johnson już dziś będzie musiał się zmierzyć z dwoma kluczowymi głosowaniami ws. Brexitu w parlamencie, który zadecyduje, czy uda mu się wywiązać z obietnicy wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE w zaledwie dziewięć dni. W miarę upływu czasu do ostatecznego terminu wyjścia Wielkiej Brytanii, Brexit nadal wisi na włosku, gdy podzielony parlament debatuje, kiedy, jak, a nawet czy powinno dojść do wyjścia z wspólnych struktur.

Po tym jak opozycja została zmuszona do upokorzenia Johnsona, prosząc UE o opóźnienie do którego obiecywał nie dopuścić, premier walczy o głosy w Izbie Gmin licząc, iż uda mu się uchwalić jego wersję umowy w ostatniej chwili.

Juncker wielokrotnie powtarzał, że żałuje decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE, która wynikła z referendum trzy i pół roku temu.

Tak naprawdę boli mnie to, że spędziłem tak wiele czasu zajmując się Brexitem, kiedy mogłem myśleć tylko o tym co blok mógłby zrobić lepiej dla swoich obywateli – strata czasu i marnotrawstwo energii – podsumował Juncker.

Kurs funta konsoliduje pod psychologicznym oporem

Notowania pary walutowej GBP/USD odnotowały w zeszłym tygodniu silny impuls wzrostowy docierając do poziomu 1,30. W trakcie wczorajszej sesji kupujący zdołali nieznacznie przebić ten poziom, jednak na krótko, a dziś cena ponownie oscyluje pod tym poziomem. Jego trwałe przebicie otwarłoby drogę do tegorocznego szczytu 1,3380. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi strefa 1,2750 – 1,2780 i dopiero spadek poniżej mógłby wyhamować impuls wzrostowy z początku października.

Kurs funta do dolara we wtorek na interwale dziennym źródło tradingview.com 22 10 19
Kurs funta do dolara we wtorek na interwale dziennym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here