Naga Markets
Christine Lagarde, prezes EBC

Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych, gdyż martwi się utrwalającym obrazem wysokiej inflacji. Ekonomiści z Goldman Sachs prognozują, że (EBC) podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb) w maju, co stanowi niższe szacunki niż wcześniej oczekiwano, tj. 50 pb. Zgodnie z tą prognozą, końcowa stopa procentowa wyniesie 3,50%, w porównaniu do obecnych 3,75%. Stratedzy z Commerzbanku oczekują, że w efekcie EUR/USD osiągnie wyższe poziomy w przyszłości.

Goldman Sachs: Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe o 25 pb w maju

Ekonomiści wierzą, że EBC będzie kontynuował proces zacieśniania polityki monetarnej, mimo niepewności na rynkach finansowych. Przewidują, że inflacja bazowa w Europie utrzyma się na stałym poziomie w nadchodzących miesiącach, zwiększając się w marcu do 5,8% r/r.Wierzymy, że EBC pozostanie w trybie zacieśniania pomimo niestabilności na rynkach finansowych – napisano w raporcie.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

EBC dokona kilku kolejnych podwyżek stóp w najbliższych spotkaniach

Tymczasem ekonomiści z Nordea Banku są zgodni z Goldman Sachs i przewidują, że Europejski Bank Centralny dokona kilku kolejnych podwyżek stóp na najbliższych spotkaniach. W ich opinii, EBC będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych, gdyż martwi się obrazem wysokiej inflacji.

Ekonomiści wskazują, że EBC nie dawał wcześniej żadnych sygnałów na temat przyszłości i znajduje się w trybie zależnym od danych. W rezultacie, Nordea prognozuje, że bank centralny będzie faworyzował podwyżki o 25 punktów bazowych w przyszłości.

AVA Trade

Euro nie wzrośnie na wartości po decyzji EBC

Chociaż na ostatniej decyzji EBC podniósł stopy procentowe o 50 pb, to euro nie zyskało na wartości. Ekonomiści z Commerzbanku wskazują, że rynek jest bardziej zaniepokojony faktem, że bank centralny nie jest wystarczająco uwrażliwiony na zagrożenia, jakie mogą wynikać z szybkich podwyżek stóp procentowych po latach zerowych i ujemnych stóp procentowych.

Mimo to, stratedzy prognozują, że EUR/USD osiągnie wyższe poziomy w przyszłości.

Z każdym dniem, gdy zakłócenia na rynku będą słabnąć, obawy te prawdopodobnie również się zmniejszą. W rezultacie jest mało prawdopodobne, aby euro szybko powróciło do swojej dawnej siły, ale powinno się powoli umacniać – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego – Peter Kazimir, zdecydowanie stwierdził, iż to nie koniec podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Zdaniem słowackiego polityka i ekonomisty dalszy wzrost inflacji jest dużo bardziej prawdopodobny niż jej spadek. EBC stoi przed trudnym wyborem między inflacją o potencjalnym kryzysem finansowym. Zdaniem części największych światowych banków, załamanie na światowych rynkach powinno złagodzić obecną politykę monetarną EBC.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZłoto kontynuuje wzrosty! Tylko w tym tygodniu podrożało 5%
Następny artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Bitcoin zyskał ponad 20% w kilka dni. Największa kryptowaluta nie zwalnia tempa!
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.