Naga Markets
Jerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rada Gubernatorów amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) jednogłośnie opowiedziała się podczas czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) za pozostawieniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie oraz utrzymaniu programu skupu aktywów (QE) bez zmian (120 mld USD). Sporej zmianie uległy jednak prognozy dot. ścieżki zacieśniania polityki pieniężnej w roku 2023, co przyczyniło się do umocnienia dolara amerykańksiego.

Polityka pieniężna FOMC bez zmian

W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu FOMC, Rezerwa Federalna poinformowała, iż jest zaangażowana w wykorzystanie pełnego zakresu swoich narzędzi, aby wesprzeć gospodarkę amerykańską w tym trudnym okresie, promując w ten sposób swoje cele maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen.

Rada Gubernatorów zwraca uwagę, że obecny wzrost inflacji odzwierciedla w dużej mierze czynniki przejściowe. Ogólne warunki finansowe pozostają więc sprzyjające, częściowo odzwierciedlając środki polityczne wspierające gospodarkę oraz przepływ kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

– Postępy w szczepieniach będą prawdopodobnie nadal ograniczać wpływ kryzysu zdrowia publicznego na gospodarkę, ale ryzyko dla perspektyw gospodarczych pozostaje – wskazano w komunikacie dodając, że Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 procent w dłuższym okresie.

Ponieważ inflacja utrzymuje się stale poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc. przez pewien czas, tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w dłuższym okresie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne były dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc.

Komitet spodziewa się utrzymać akomodacyjne nastawienie polityki pieniężnej do czasu osiągnięcia tych rezultatów. W związku z powyższym, Rada Gubernatorów podjęła decyzję o utrzymaniu docelowego przedziału stopy funduszy federalnych na poziomie 0 do 0,25 proc. i oczekuje, że będzie on właściwy do czasu, gdy warunki na rynku pracy osiągną poziom zgodny z założeniami Komitetu a inflacja wzrośnie do 2 proc. i przez pewien czas będzie się utrzymywać na poziomie umiarkowanie wyższym niż 2 proc.

Ponadto Rezerwa Federalna będzie nadal zwiększać swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych o co najmniej 80 miliardów dolarów miesięcznie i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o co najmniej 40 miliardów dolarów miesięcznie do czasu osiągnięcia znacznego postępu w realizacji celów Komitetu dotyczących maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen.

Pierwsza podwyżka stóp jeszcze w tym roku

Kluczowe okazały się natomiast prognozy dot. przyszłej ścieżki stóp proc. Aktualna mediana prognoz członków Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) wskazuje bowiem na aż dwie podwyżki stóp proc. do końca 2023 roku.

Bossa

– o dwie więcej niż w marcowej projekcji i o jedną więcej niż zakładał rynkowy konsensus przed dzisiejszą decyzją – wskazuje Konrad Białas z TMS Brokers dodając, ze to główne jastrzębie zaskoczenie, które skutkuje umocnieniem USD.

Obecnie 7 członków FOMC oczekuje pierwszej podwyżki już w 2022 r., natomiast w 2023 roku podwyżki widzi aż 13 osób.

Źródło: Federal Reserve

– Mediana wskazuje na dwie podwyżki, ale kluczowe jest to, część osób z Zarządu również widzi podwyżki w 2023 roku. Wcześniej mediana wciąż wskazywała na 0,1%. Oprócz tego stopa IOER wzrosła do 0,15% z poziomu 0,1% – wskazują ekonomiści XTB dodając, że jest to niewielki techniczny ruch, ale wskazuje, że Fed widzi problem w zbyt dużej nadpłynności na rynku. 

Kurs dolara najsilniejszą spośród walut G8

Jastrzębia zmiana wśród członków Fed przyczyniła się do zauważalnej aprecjacji dolara amerykańskiego, który z jednej z najsłabszych walut grupy G8 stał się nagle najsilniejszą z nich.

Kurs euro najniżej od ponad miesiąca

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro spadł w reakcji na jastrzębią zmianę retoryki Fed o ponad 80 pips do najniższego poziomu od 6 maja br.

EURUSD H1

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda prognozy | mwig40 notowania | neuca notowania | allegro notowania | ciech notowania | azoty akcje | akcje pgnig prognozy | giełda rekomendacje |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułEuro i Frank największymi przegranymi sesji! EUR i CHF najsłabszymi spośród walut G8
Następny artykułBlok po 22 – 16 czerwca 2021: EUR/USD, Ropa WTI
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here