Kurs dolara amerykańskiego konsoliduje w środku tygodnia bez wyraźniejszego kierunku. Shaun Osborne, główny strateg walutowy w Scotiabanku, uważa, że dzisiaj wieczorem jastrzębi ton w protokole FOMC może napędzać „greenbacka”. Tymczasem ekonomiści z ING wskazują, że odrodzenie ryzyka geopolitycznego oznacza, że defensywne pozycje na USD mogą się utrzymywać wspierając jego siłę.
- Dolarowi pomaga niepewność geopolityczna
- Bez wątpienia inwestorzy będą z dużym zainteresowaniem śledzić treść dzisiejszego protokołu FOMC
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
- Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów
Kurs dolara: Jastrzębi ton Fed napędzi wzrost USD – Scotiabank
– Nadal skłaniamy się ku scenariuszowi, że USD zyska trochę w najbliższym czasie – napisano w raporcie.
Dzisiaj nie zaplanowano żadnych ważnych publikacji danych dla Ameryki Północnej. Jednak Fed publikuje protokół FOMC z 1 lutego o godzinie 20:00.
– Szanse na ponowne przyspieszenie tempa zacieśniania polityki są niewielkie, ale jastrzębi wydźwięk w minutkach (większe poparcie dla większych podwyżek lub rozwijające się poczucie decydentów, że postrzegają szczyt polityki w nieco wyższym punkcie) wzmocni oczekiwania, że cykl Fed przekroczy 5,25% w połowie roku, co podbije kurs USD – podkreślono.
Kurs dolara (USD) umocni się, gdy ryzyko geopolityczne powraca – ING
Ekonomiści z ING wskazują, że odrodzenie ryzyka geopolitycznego oznacza, że defensywne pozycje na USD mogą się utrzymywać wspierając jego siłę.
Bez wątpienia inwestorzy będą z dużym zainteresowaniem śledzić treść dzisiejszego protokołu FOMC. Biorąc pod uwagę, że rynki wyceniają stopę szczytową blisko 5,50%, zasadniczo potrzeba dowodów na to, że wielu członków wyraziło chęć podwyżki o 50 punktów bazowych na początku lutego.
– To poparłoby powód ruchu o 50 punktów bazowych w marcu i prawdopodobnie podbiło kurs dolara. Jednak po ostatnich jastrzębich komentarzach poprzeczka jest ustawiona dość wysoko i nie widzimy dziś bardzo dużej szansy na jastrzębią niespodziankę – wskazano w raporcie.
– Obecna niestabilność sytuacji geopolitycznej nakazuje ostrożność i możliwe jest nieco większe wsparcie dla dolara, mimo że widzimy duże szanse, że odbicie dolara (korekta) osiągnęło szczyt – podsumowano.
Ostatnie miesiące dały inwestorom na większości aktywów nieco oddechu od spadających wycen. Odreagowanie obserwowaliśmy na światowych rynkach akcji, długu, ale i surowców. Nie jest tajemnicą, że zbiegło się to w tym samym czasie z osłabieniem dolara. W ostatnich tygodniach sytuacja jednak nieco się zmienia i na rynek zakradają się ponownie słabsze nastroje. Na części aktywów będzie to tylko realizacja zysków, ale część skieruje się zapewne na nowe minima wcześniejszych ruchów spadkowych, kontynuując zeszłoroczne przeceny.