Naga MarketsCzłonkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozostawili medianę swoich prognoz (popularne kropki) na niezmienionym poziomie zarówno dla tego jak i przyszłego roku. Fakt ten został bardzo ciepło przyjęty przez rynek, który wie, że w tym scenariuszu jest miejsce jeszcze dla jednej podwyżki w 2017 roku. Grudniowa zmiana w poziomie stóp procentowych staje się coraz bardziej realna, a jastrzębi pociąg Fed znów znalazł się na torach. 


Wczorajsza aprecjacja dolara była niewątpliwie zauważalna. EUR/USD przetestowało dolne ograniczenie budującej się od końca sierpnia konsolidacji. USD/JPY powraca powyżej poziomu 112,00, a bycze ostatni GBP/USD tworzy wyraźną świecę pinbar na interwale dziennym.

Dolar ma powody do byczego rajdu, bo prognozy przed wczorajszym FOMC wyraźnie wskazywały na sporą szansę obniżki kropek zarówno dla 2017 jak i 2018 roku. Tempo podwyżek Fed ma szanse zostać utrzymane, choć jak przekonują niektórzy, można było się tego spodziewać. Rezerwa jako całość wciąż pozostawała bowiem całkiem jastrzębio nastawiona do gospodarki, pomimo licznych wydarzeń, które mogły popchnąć Fed do bardziej gołębiego tonu.

Strzeżcie się zbytniego optymizmu!

…przestrzegają analitycy HSBC. Zdaniem banku istnieją przynajmniej dwa czynniki ryzyka dla dalszych wzrostów wyceny dolara na rynku. Po pierwsze, do grudnia wciąż pozostało sporo czasu. To oznacza, dużą ilość publikacji makroekonomicznych, które mogą wpłynąć na postrzeganie amerykańskiej gospodarki przez członków FOMC. Po drugie, kropki dla 2019 roku i dalszych lat zostały obniżone, co odzwierciedla gołębią zmianę w Komitecie.

Więcej komentarzy dużych graczy znajdziesz w bazie FxWatcher>>>

Zdaniem HSBC uwaga rynku skupi się teraz przede wszystkim na wypowiedziach Janet Yellen – ich tonie i formie. Dalsze reakcje dolara pozostaną więc w gestii prezes Fed, która z pewnością doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Przegląd rynku

Jak gdyby na potwierdzenie opinii HSBC, czwartkowa sesja upływa głównie na korekcie wczorajszych wzrostów dolara. Zielony traci względem euro około 0,28% i około 0,12% wobec funta. Wzrosty dolara kontynuowane są na australijczyku oraz kiwi. Głównie za sprawą komentarzy gubernatora RBA, Phillipa Lowe. Presja spadkowa AUD przyćmiewa nocne dane dotyczące PKB Nowej Zelandii.

Na wykresie EUR/USD pojawia się ciąg szczytów przypominający formację głowy z ramionami:

Zaznaczona formacja może jednak dopiero budować głowę znacznie większego RGR:

Zaznaczony zieloną kreską poziom to również dołek z 2012 roku. Pod kątem Price Action obecne poziomy są więc świetnym miejscem na pojawienie się formacji odwrócenia jaką jest formacja głowy z ramionami.

Najważniejsze punkty dnia

Kalendarz na piątek, 22 września

Piątkowa sesja w Europie minie przede wszystkim na wypowiedziach członków EBC. Kwadrans po godzinie 9:00 rozpocznie się wystąpienie Benoita Coeure, Punktualnie o 10:00 głos zabierze prezes Mario Draghi. Po południu śledzić będziemy zaś wypowiedzi Vitora Constancio.

Jednak jutrzejsza sesja to nie tylko wypowiedzi bankierów, ale i twarde dane makroekonomiczne. Do najważniejszych publikacji należeć będą wstępne wyniki PMI we Francji, Niemczech oraz strefie euro. O 14:30 poznamy z kolei kanadyjskie CPI za sierpień.

Sesja amerykańska przyniesie kolejne wypowiedzi – o 15:30 głos zabierze Ether George z Fed. O 19:30 – Robert Kaplan. Na godzinę 21:00 zaplanowano wypowiedź brytyjskiej premier, Theresy May.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzed zamknięciem. Wyraźne pogorszenie sytuacji KGHM [KGH]
Następny artykułRusza Turbo Wyzwanie – zostań najlepszym inwestorem i wygraj nagrodę!
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here