Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiPo silnym odbiciu gospodarczym w Polsce, wskaźniki usług spadły w ostatnich tygodniach, a sprzedaż detaliczna w sierpniu była nieco słabsza niż oczekiwano. Jednak dynamika w sektorze produkcyjnym utrzymuje się całkiem nieźle, choć wzrost gospodarczy powinien spowolnić w nadchodzących kwartałach, zauważają eksperci z Danske Banku w najnowszym raporcie. Ich zdaniem para EUR/PLN spadnie do poziomu 4,50 w perspektywie 12 miesięcy.

Polska: Rośnie szansa na zaostrzenie polityki pieniężnej

Presja inflacyjna w Polsce jest nadal silna, choć dynamika miesiąc/miesiąc nieco spada – inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 3,9% wobec 3,7% w lipcu. Pomimo solidnego odbicia i podwyższonej presji cenowej, Narodowy Bank Polski utrzymał gołębie stanowisko, odpierając oczekiwania na podwyżki stóp rynkowych i podkreślając potrzebę interwencji walutowej i QE.To zasiało wątpliwości na rynku co do zaangażowania banku centralnego w realizację celu inflacyjnego. Wygląda na to, że listopadowe posiedzenie będzie kluczowe dla przyszłego nastawienia polityki pieniężnej po aktualizacji projekcji makro NBP. Uważamy, że niedługo dowiemy się, czy bank centralny rzeczywiście stanie się bardziej jastrzębi w listopadzie – napisano w raporcie.

Kurs złotego: Silniejsze ożywienie polskiej gospodarki wsparciem dla PLN

Możliwość zrealizowania spadkowej prognozy dla EUR/PLN wynika głównie z potencjalnego silniejszego ruchu w dół pary EUR/USD i/lub wyprzedaży na globalnym rynku akcji. Scenariusz spadkowy EUR/PLN powinien być wspierany przez silniejsze ożywienie polskiej i światowej gospodarki oraz większe obroty NBP.

Nasza prognoza dla pary EUR/PLN wygląda następująco: 4,58 (1M), 4,55 (3M), 4,52 (6M), 4,50 (12M) – podkreślono.

Kurs euro (EUR/PLN) spadnie z powrotem do poziomu 4,50 zł

Rosnąca awersja do ryzyka po sytuacji Evergrande i utrzymujący się gołębi komunikat prezesa polskiego banku centralnego spowodowały wzrost kursu EUR/PLN, który przekroczył poziom 4,60.

Nasze przekonanie o tym, że bank centralny stanie się bardziej jastrzębi w listopadzie osłabło (chociaż nadal uważamy, że będzie on bardziej jastrzębi), więc podnieśliśmy trajektorię kursu EUR/PLN. Wyższa trajektoria dla EUR/USD prowadzi nas również do podniesienia naszej trajektorii dla EUR/PLN – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: średni kurs euro | bitcoin cash prognozy | system blik | pge cena akcji | kernel kurs | RSI | pkn akcje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here