Naga MarketsCzwartek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż zmiany w przestrzeni G-10 nie są duże. Najsłabsze są waluty Antypodów, dalej mamy funta, dolara kanadyjskiego, oraz koronę szwedzką. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Powrót fali risk-off. Stabilne pozostają euro i frank. Na drugim biegunie jest jen, który jest dzisiaj najmocniejszy
  • Wczoraj mieliśmy kolejne wypowiedzi członków FED – byli zgodni, co do tego, że spełnione zostały kryteria do rozpoczęcia taperingu od listopada
  • Wyraźna awersja do ryzyka będzie premiować bezpieczne waluty, w tym dolaraKurs euro i dolara (EUR/USD) – rejon 1,1663 pozostanie znaczącym oporem

Czwartek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż zmiany w przestrzeni G-10 nie są duże. Najsłabsze są waluty Antypodów (AUD i NZD tracą wobec USD odpowiednio 0,37 proc. i 0,20 proc.), dalej mamy funta, dolara kanadyjskiego, oraz koronę szwedzką. To sugeruje powrót fali risk-off. Stabilne pozostają euro i frank. Na drugim biegunie jest jen, który jest dzisiaj najmocniejszy bynajmniej nie za sprawą mocniejszego spadku rentowności amerykańskich obligacji (choć te nieco się cofają), a spekulacji o możliwości przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Japonii, oraz ryzyka pogorszenia się sentymentu na giełdach.

Niepokój mogą budzić informacje z Wielkiej Brytanii, gdzie liczba zakażeń COVID zbliża się do 50 tys. dziennie, a tamtejszy resort zdrowia poinformował o zidentyfikowaniu nowej mutacji w ramach wariantu Delta, oraz nie wykluczył, że dynamika zakażeń może osiągnąć nawet 100 tys. dziennie. W tym celu Brytyjczycy zaczęli zabezpieczać zapasy leków na COVID. Jest oczywiste, że jeżeli mimo masowej akcji szczepień COVID w miesiącach jesienno-zimowych znów stanie się poważnym problemem, to decydenci w bankach centralnych będą mieć argumenty za tym, aby aż tak się nie spieszyć z zacieśnianiem polityki. Popyt na ryzykowne waluty i generalnie aktywa spadnie, a większym zainteresowaniem znów będą cieszyć się tzw. bezpieczne waluty jak dolar, jen, czy frank – powiedział analityk BOŚ.

Wczoraj mieliśmy kolejne wypowiedzi członków FED – Randal Quarles z zarządu FED, oraz Loretta Mester z Cleveland byli zgodni, co do tego, że spełnione zostały kryteria do rozpoczęcia taperingu od listopada. Wątek podwyżki stóp nie został podniesiony, nawet “jastrzębia” Mester stwierdziła, że polityka jest właściwie “dopasowana”, a Quarles dodał, że FED powinien zachować ostrożność w stawianiu prognoz. W opublikowanej Beżowej Księdze FED, będąca opisem sytuacji gospodarczej w poszczególnych dystryktach USA, zwrócono bardziej uwagę na spowolnienie gospodarki wywołane problemami w łańcuchach dostaw, niż wątki inflacyjne.

Dzisiaj członkowie FED nie będą już w centrum uwagi, rynki może zaprzątać wątek COVID – gorzej, jeżeli zacznie dominować w narracji w kolejnych dniach, co nie jest wykluczone. Poza tym mamy dane z USA (cotygodniowe bezrobocie, indeks Philly FED, wskaźniki wyprzedzające, sprzedaż domów), a także decyzję Banku Turcji ws. stóp procentowych – dodał.

To przed czym teraz stoją rynki to decyzja, czy zacząć grać pod wątek COVID, jako czynnik zwiększający ryzyko scenariusza globalnej stagflacji, co miałoby fatalne skutki dla akceptacji ryzyka na rynkach, czy też go zignorować?

Wyraźny tryb risk-off w takiej sytuacji będzie premiował bezpieczne waluty, w tym dolara. Dla euro oznaczać to będzie też, że EBC dostanie dodatkowe argumenty za tym, aby nie podejmować żadnych kroków w stronę zmiany nastawienia w polityce monetarnej na “jastrzębie” – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: długoterminowa prognoza kursu lewa | camparic | kurs dolara (usd) | mwig40 akcje | pgnige notowania | pkobp giełda | akcje selvita |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here