Naga MarketsGłówne amerykańskie indeksy giełdowe nieco straciły, a obligacje skarbowe wzrosły po opublikowaniu przez Rezerwę Federalną sprawozdania z marcowego spotkania polityki pieniężnej. Komunikat FED był bardziej jastrzębi niż się spodziewano, tempo podwyżek stóp procentowych może być nieco wyższe. Pewność co do osiągnięcia celu inflacyjnego jest coraz większa.

Inflacja? Nie powinniśmy się jej obawiać

Z minutek wynika, że FED ma dylemat związany z dopasowaniem polityki do obecnej sytuacji gospodarczej. Rozwój USA przyspieszył dzięki obniżkom podatków oraz wydatków rządowych, dodatkowo bezrobocie jest niskie, a wzrost jest powyżej długoterminowej średniej.

Członkowie FOMC obawiają się o finansową niestabilność oraz „przegrzanie” gospodarki, przy tym widzą korzyści płynące z większej liczby osób aktywnych na rynku pracy. Stąd jedynym rozwiązaniem jest strategia stopniowego podnoszenia stóp aż do momentu, gdy pojawi się sygnał do przyspieszenia zacieśniania.

„Nie ma co się obawiać inflacji w tym momencie” – powiedział Priya Misra, szef globalnej strategii stóp procentowych w TD Securities. „Obecnie nie widzimy możliwości, żeby miały miejsce więcej niż dwie podwyżki stóp w ciągu roku, choć FED powinien obserwować sytuację na bieżąco, jeśli pojawiłaby się taka konieczność”.

To było pierwsze spotkanie z Jerome Powellem w roli prezesa FOMC, podniesiono stopy procentowe o 0,25 pp. oraz potwierdzono dwie lub trzy podwyżki w tym roku. Mimo lepszych prognoz, FED wyraził zaniepokojenie możliwością wojny handlowej, która zaszkodziłaby gospodarce. Ostatnie niepokoje mogą spowolnić wzrost gospodarczy.

Niska zmienność USD po publikacji

Chociaż w pierwszej chwili po publikacji FOMC minutes, Eurodolar próbował się osuwać, to większość deprecjacji została szybko zniesiona. Zmienność i tak ograniczyła się do relatywnie wąskiego kanału, a środowa sesja utrzymuje się w zakresach wczorajszych ruchów:

EUR/USD H1

Na pozostałych parach z dolarem również “nudno”. Sytuację mogą zmienić popołudniowe dane dotyczące liczby wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych ubiegających się o zasiłek (publikacja o 14:30).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here