Naga MarketsDla traderów handlujących jenami, żadnym odkryciem jest to, że wahania waluty są tradycyjnie skorelowane z rynkami akcji i sentymentem ekonomicznym. Gdy apetyt na aktywa postrzegane jako ryzykowne spada, inwestorzy gromadzą aktywa związane z “safe heaven”, takie jak jen japoński czy frank szwajcarski.


Jednak wszystko to może być nieaktualne w okresie znanym jako Złoty Tydzień w Japonii, tradycyjne tygodniowe święto rozpoczynające się 29 kwietnia, kiedy to inwestorzy cierpią z powodu braku płynności na rynku narodowej waluty czyli japońskiego Jena.

Te artykuły również Cię zainteresują
Japońskie rynki instrumentów pochodnych i akcji będą zamknięte od 27 kwietnia do 6 maja, jak podaje Japońska Grupa Giełdowa.

Po niskiej płynności w okresie świąt wielkanocnych rynki walutowe będą miały do czynienia z kolejnym wydarzeniem mającym wpływ na płynność. Pod koniec kwietnia tego roku – czeka nas “Golden Week” w Japonii, święto trwające od 29 kwietnia do 6 maja. W zasadzie to jest to kilka świąt pod rząd -Złoty Tydzień to japoński długi weekend majowy. 29 kwietnia oraz 3, 4 i 5 maja mają miejsce cztery święta narodowe. Są one dniami wolnymi od pracy. Nie działa w tym czasie giełda i banki. Wiele firm japońskich zamyka biura w tym okresie na 7-10 dni, a te osoby, które nie dostają wolnego często biorą urlop.W tym roku rynki finansowe będą więc zamknięte już od soboty 27.04, czyli przez 10 kolejnych dni.

Jednak w miarę wysychania płynności, historia sugeruje, że przed inwestorami otwierają się nowe możliwości – zwłaszcza w okresie poprzedzającym lokalne święto. W tygodniu poprzedzającym Złoty Tydzień, statystyki z ostatnich 15 lat wskazują na , że USD/JPY spada (średnio -0,3%), a gdyby nie uwzględniać ostatnich dwóch lat 2017 i 2018 to te spadki byłyby znacznie większe, nie rzadko przekraczające 1%.

Głównymi nabywcami jenów są japońskie firmy które realizują zagraniczne zyski wymieniając USD na Jeny. Może to prowadzić do zachwiania równowagi, co wraz z problemami z płynnością może spowodować przed okresem świątecznym, gwałtowne ruchy na parze walutowej USD/JPY, ponieważ popyt na jena może nie być zrównoważony podażą dolara.

A co w tym czasie w USA?

1 maja FED odbędzie się trzecie posiedzenie w tym roku, na którym omawiana będzie polityka monetarna w USA, jednak zmiany są postrzegane jako mało prawdopodobne po tym, jak bank centralny wstrzymał swoje plany podwyżki stóp procentowych, aby przejść do trybu “wait-and-see” – czyli potocznie mówiąc -“poczekamy, zobaczymy”. Prawdopodobieństwo tego, że stopy procentowe pozostaną niezmienione oceniane jest  na 98%, dlatego z tej strony nie należy się spodziewać impulsów do zwiększonej zmienności.

Dla handlujących na parach z jenem, kolejne okazje pojawią się gdy święta miną, wtedy statystyki pokazują, że para USDJPY zazwyczaj rośnie. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że poprzednie “Złote tygodnie” były krótsze i zazwyczaj nieciągłe, możliwe jest, że wpływ tych 10 wolnych dni może być większy w tym roku i warto zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji handlowych.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here