Naga Marketsflaga japoniiW Japonii porzucono plany dopuszczenia do notowań giełdowych derywatów bazujących na kryptowalutach. Agencja Usług Finansowych (FSA) może jednak zatwierdzić fundusze ETF, które naśladują ceny krypto-aktywów.

Pojawienie się kontraktów futures na Bitcoina czy opcji na Ethereum w Japonii, największym rynku kryptowalut mogłoby wzbudzić zainteresowanie popytu instytucjonalnego. To z kolei dawałoby inwestorom nadzieję na zakończenie lub chociażby przerwę w bessie panującej na rynku krypto. Na razie jednak nic z tego, FSA uważa bowiem, że tego typu produktu są nadmiernie podatne na spekulacje.

ETFy zamiast kontraktów terminowych

Obecnie FSA skupiła się na analizie zainteresowania kryptowalutowymi ETF-ami, tak przynajmniej podaje źródło cytowane przez Bloomberga. Oczekuje się, że właśnie tego typu fundusze mogą ożywić apetyt inwestorów detalicznych w Japonii.

Japoński rynek ETF wart jest 335 mld dolarów (z czego blisko 3/4 należy do banku centralnego) w porównaniu do 3,7 biliona dolarów w Stanach Zjednoczonych.

Jak dotąd ani amerykańskie, ani europejskie ograny nadzorcze nie zatwierdziły funduszy ETF podążających za notowaniami kryptowalut. Powodem są głównie obawy dotyczące manipulacji ceną oraz bezpieczeństwo bazowych aktywów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Watpliwości dotyczące ETF

Co do samych ETF, nie wzbudzają one zaufania niektórych ekspertów. Tyrone Ross, partner zarządzający NobleBridge Wealth, powiedział, że nie był fanem bitcoinowego ETF-a i nie pozwolił swoim klientom “zbliżać się do niego”. Jest przekonany o tym, że kryptowaluty wewnątrz ETF tylko dezorientowałyby ludzi, którzy nie rozumieją dobrze krypto lub ETFów.

Zobacz też: Japonia reguluje rynek ICO

Z kolei Andreas Antonopoulos, ewangelista bitcoinowy przedsiębiorca również uważa, że ETF-y są okropnym pomysłem i że “fundamentalnie naruszają podstawową zasadę pieniędzy typu peer-to-peer, gdzie każdy użytkownik działa nie za pośrednictwem depozytariusza, ale ma bezpośrednią kontrolę nad swoimi pieniędzmi, ponieważ bezpośrednio dysponuje swoimi kluczami.” Antonopoulos ostrzega, że ​​ETF bazujący na Bitcoinie może stać się narzędziem do manipulowania cenami tej kryptowaluty. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here