Naga MarketsSilny spadek indeksu dokłada obawy co do stanu lokalnej gospodarki
Silny spadek indeksu dokłada obawy co do stanu lokalnej gospodarki

W godzinach nocnych japoński Cabinet Office opublikował najnowszą wersję indeksu „Eco Watchers” za czerwiec, który śledzi zmiany opinii obywateli odnośnie stanu gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśni. Niespodziewanie wartości za miniony miesiąc osunęły się do 43-miesięcznych dołków.


41.20 z 43.00 w maju

Obecna wartość indeksu obliczanego na podstawie danych sondażowych spadła do 41.20 (czerwiec) z 43.00 (maj). Ekonomiści spodziewali się natomiast delikatnych wzrostów do okolic 43.10. Jest to najsłabszy odczyt od listopada 2012, kiedy wartość wyniosła 40.00.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podobnie jak w przypadku innych indeksów wyprzedzających (między innymi PMI według Markit), rezultaty poniżej neutralnego pułapu 50.00 oznaczają ogólno pojęty pesymizm rynkowy i regresję sytuacji ekonomicznej.

Notoryczne spadki wartości indeksu w ostatnich miesiącach. Wykres za Bloomberg
Notoryczne spadki wartości indeksu w ostatnich miesiącach. Wykres za Bloomberg

Warto zauważyć, że silne spadki notował również indeks badający prognozy na najbliższe miesiące – w maju plasował się na 47.30, w czerwcu spadł do 41.50. Ekonomiści zakładali deprecjację, jednak w zdecydowanie mniejszej skali (mediana prognoz 46.70).

W efekcie japoński jen chwilowo tracił do dolara amerykańskiego, jednak w przedziale całej sesji nadal zyskuje, poruszając się w okolicach 100.50:

USD/JPY H1
USD/JPY H1

Czemu służy indeks „obserwatorów ekonomicznych”?

Zgodnie z oficjalnymi danymi, które podaje Cabinet Office, głównym celem sondaży jest uzyskanie jak najbardziej dokładnego obrazu trendów gospodarczych w poszczególnych regionach Japonii. W ankietach biorą udział osoby pracujące na stanowiskach pozwalających z bliska obserwować zmiany dotyczące lokalnej ekonomii. W efekcie wyniki sondaży i obliczane na ich podstawie wskaźniki wykorzystywane są do oceny trendów gospodarczych.

Obszar badań obejmuje jedenaście regionów administracyjnych oraz 2050 osób. W ramach indeksu obliczane są składowe oceniają aktywność gospodarstw domowych, aktywność korporacyjną oraz zatrudnienie z podziałem na konkretne regiony oraz sektory. Pytania znajdujące się w ankietach dotyczą:

  • Oceny obecnej sytuacji gospodarczej i kierunku rozwoju
  • Powodów takiej sytuacji
  • Dodatkowych wyjaśnień co do podpunktu drugiego i wyjaśnień szczegółowych warunków
  • Oceny przyszłych warunków ekonomicznych
  • Powodów prognozowanych zmian

Każdy ankietowany przypisuje punkty według skali od 0 do 5 dla każdej z kategorii, a indeks obliczany jest poprzez ich przemnożenie przez wcześniej przypisaną wagę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here