Naga Marketsmonety bitcoin na fladze japonii Japoński odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego – FSA – przyznał w środę status samoregulacyjny branży kryptowalutowej. Japońskie Stowarzyszenie Giełd Kryptowalutowych (JVCEA) otrzymało prawo nadzorowania i karania giełd działających w kraju. Japonia jest z jednej strony pozytywnie nastawiona do rewolucji kryptowalutowej, ale nie zapomina się tu o dwóch największych włamaniach i kradzieżach w historii branży, z Mt. Gox na czele. 

Branża sama postara się o zaufanie klientów 

Zatwierdzenie FSA daje organizacji prawo do ustanawiania zasad zabezpieczenia aktywów klientów, zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i udzielania wytycznych dotyczących działalności. JVCEA będzie musiało przy tym przestrzegać prawa krajowego. 

“To bardzo szybko rozwijająca się branża. Lepiej, żeby eksperci ustalali zasady w odpowiednim czasie, zanim zrobią to biurokraci” – powiedział starszy oficer FSA, odmawiając podania nazwiska. 

Podobne rozwiązania istnieją w branżach takich jak pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi. “Dołożymy wszelkich starań, aby stworzyć branżę, której klienci będą mogli zaufać”, stwierdzili przedstawiciele JVCEA po publikacji decyzji. 

Japonia w ubiegłym roku stała się pierwszym krajem, który regulował wymianę kryptowalut. Kraj zachęca do innowacji technologicznych, zapewniając jednocześnie ochronę konsumentom. Wszelkie giełdy muszą zostać zarejestrowane przez FSA. 


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

Reakcja na falę krytyki? 

Zarówno regulator, jak i branża byli krytykowani po tym, jak we wrześniu skradziono z Tech Bureau Corp ok. 60 mln USD. Przed incydentem firma otrzymała dwa polecenia ulepszenia zabezpieczeń ze strony FSA po kradzieży 530 mln USD w kryptowalutach na giełdzie Coincheck w Tokio w styczniu. 

Urzędnicy FSA oświadczyli, że przemysł kryptowalutowy potrzebuje teraz bardziej rygorystycznego podejścia regulacyjnego, a jednocześnie nie chce stłumić jego wzrostu. FSA w środę opublikował także zestaw wytycznych dla podmiotów ubiegających się o prowadzenie giełdy kryptowalutowej. Agencja stwierdziła, że zainteresowanie wykazało około 160 spółek. 

W Japonii działa obecnie 16 zatwierdzonych giełd kryptowalutowych. FSA nie udzielił żadnej nowej zgody od grudnia ubiegłego roku. “Bierzemy pod uwagę więcej szczegółów niż wcześniej. W tym sensie proces zatwierdzania stał się bardziej rygorystyczny” – powiedział przedstawiciel FSA. tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here