Naga Marketsmonety bitcoin na fladze japonii Japoński odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego – FSA – przyznał w środę status samoregulacyjny branży kryptowalutowej. Japońskie Stowarzyszenie Giełd Kryptowalutowych (JVCEA) otrzymało prawo nadzorowania i karania giełd działających w kraju. Japonia jest z jednej strony pozytywnie nastawiona do rewolucji kryptowalutowej, ale nie zapomina się tu o dwóch największych włamaniach i kradzieżach w historii branży, z Mt. Gox na czele. 

Branża sama postara się o zaufanie klientów 

Zatwierdzenie FSA daje organizacji prawo do ustanawiania zasad zabezpieczenia aktywów klientów, zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i udzielania wytycznych dotyczących działalności. JVCEA będzie musiało przy tym przestrzegać prawa krajowego. 

“To bardzo szybko rozwijająca się branża. Lepiej, żeby eksperci ustalali zasady w odpowiednim czasie, zanim zrobią to biurokraci” – powiedział starszy oficer FSA, odmawiając podania nazwiska. 

Podobne rozwiązania istnieją w branżach takich jak pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi. “Dołożymy wszelkich starań, aby stworzyć branżę, której klienci będą mogli zaufać”, stwierdzili przedstawiciele JVCEA po publikacji decyzji. 

Japonia w ubiegłym roku stała się pierwszym krajem, który regulował wymianę kryptowalut. Kraj zachęca do innowacji technologicznych, zapewniając jednocześnie ochronę konsumentom. Wszelkie giełdy muszą zostać zarejestrowane przez FSA. 

Reakcja na falę krytyki? 

Zarówno regulator, jak i branża byli krytykowani po tym, jak we wrześniu skradziono z Tech Bureau Corp ok. 60 mln USD. Przed incydentem firma otrzymała dwa polecenia ulepszenia zabezpieczeń ze strony FSA po kradzieży 530 mln USD w kryptowalutach na giełdzie Coincheck w Tokio w styczniu. 

Urzędnicy FSA oświadczyli, że przemysł kryptowalutowy potrzebuje teraz bardziej rygorystycznego podejścia regulacyjnego, a jednocześnie nie chce stłumić jego wzrostu. FSA w środę opublikował także zestaw wytycznych dla podmiotów ubiegających się o prowadzenie giełdy kryptowalutowej. Agencja stwierdziła, że zainteresowanie wykazało około 160 spółek. 

W Japonii działa obecnie 16 zatwierdzonych giełd kryptowalutowych. FSA nie udzielił żadnej nowej zgody od grudnia ubiegłego roku. “Bierzemy pod uwagę więcej szczegółów niż wcześniej. W tym sensie proces zatwierdzania stał się bardziej rygorystyczny” – powiedział przedstawiciel FSA. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here