Naga Marketsmonety bitcoin na fladze japoniiJapoński organ nadzoru finansowego, Financial Services Agency (FSA) dąży do większej regulacji firm wykorzystujących kryptowaluty. Głównym celem FSA jest zlikwidowanie tzw. szarej strefy tworzonej przez niezarejestrowane firmy, które zbierają fundusze w kryptowalutach a nie walutach fiducjarnych.


W chwili obecnej firmy te nie podlegają bezpośrednio ustawie o instrumentach finansowych i giełdach, która zakazuje niezarejestrowanym podmiotom zbierania funduszy inwestycyjnych w walutach fiducjarnych. Ustawa ta nie wspomina jednak o funduszach zbieranych w formie kryptowalut.

Nowe regulacje miałyby wspierać walkę z nieuczciwymi podmiotami i piramidami finansowymi. Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku tokijska policja aresztowała ośmiu mężczyzn podejrzanych o stworzenie zaawansowanej piramidy kryptowalutowej, która zarobiła od ponad 6000 osób równowartość 7,8 miliarda jenów (68,4 miliona dolarów).

Cała sprawa mogłaby być o wiele trudniejsza do wykrycia gdyby nie fakt, iż część z zebranych środków przekazana była w gotówce. Ponieważ firma nie została zarejestrowana w japońskim odpowiedniku KNFu, takie działanie naruszało przepisy ustawy o instrumentach finansowych i giełdzie.

Rewizja istniejących przepisów regulacyjnych ma na celu zapobiegnięcie powtórzeniu się takich przypadków. FSA ma również wprowadzić nowe przepisy dotyczące wstępnej oferty monet (ICO) w celu ochrony inwestorów przed oszustwami. Chodzi tu przede wszystkim o nałożenie na operatorów ICO wymogu ubiegania się o rejestrację oraz opracowanie nowego systemu klasyfikacji tokenów, który sprawiłby, że niektóre z nich podlegałyby regulacji w zakresie rozliczeń.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDM BOŚ wycenia przyszłego gracza GPW, spółkę DataWalk
Następny artykułSirin Labs łączy siły z CoinGate
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here