Naga MarketsJaponia wybiera "Abenomics" / 22.07.2013

Premier Shinzo Abe i jego partia LDP wygrali w niedzielę wybory do wyższej izby japońskiego parlamentu. Wczorajsze zwycięstwo daje im przewagę w całym parlamencie, choć brakuje większości 2/3 do zmiany konstytucji. Zwykła większość daje natomiast premierowi zielone światło do wprowadzenia szumnie zapowiadanych reform gospodarczych mających na celu wybudzenie “trzeciej największej gospodarki świata” – nazwanych “Abenomics”. Więc czym jest “Abenomics”? To mieszanka ultra luźnej polityki monetarnej, stymulacji przez wydatki budżetowe oraz deregulacji gospodarki. Dalej jest już, jak w tym powiedzeniu – “miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze”. Premier Abe pragnie użyć drukarek do pobudzenia wzrostu płac, zatrudnienia i konsumpcji. Brzmi pięknie, jednak każdy, kto zna się choć trochę na ekonomii, zapewne drapie się teraz po głowie – w tym ja sam. Do powyższych należy dodać podwyższenie podatku od sprzedaży (z 5% do 8%) oraz obniżenie podatku od firm (obecnie 36%). Pierwsze z tych rozwiązań ma pomóc w zmniejszaniu długu publicznego, a drugie ma pobudzić firmy do rozwoju.

Te artykuły również Cię zainteresują
Japonia wybiera "Abenomics" / 22.07.2013
Źródło: Fotolia.com

Reuters spekuluje, że wygrana w izbie wyższej sporą przewagą może ostudzić zapały decydentów do drastycznych zmian, a premier Abe zamiast głębokich przemian gospodarczych pójdzie w stronę nacjonalistycznych haseł i wzmocnienia sił zbrojnych Japonii.

Dotychczas w Japonii panowała swego rodzaju równowaga polityczna. Koalicje rządzące miały izbę niższą, a opozycja przeważała w izbie wyższej. To prowadziło do impasu politycznego i tzw. “zamieszanego parlamantu” (“twisted parliament”). Opozycja mogła skutecznie blokować inicjatywy rządowe, co prowadziło do licznych destabilizacji i zmian w fotelu premiera. Obecnie premier Abe zapowiada przywrócenie stabilizacji i wejście na drogę zdecydowanych reform. Gdyby nie liczyć tych drukarek, to brzmiałoby to zdecydowanie optymistycznie dla Japonii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here