Naga MarketsW 2020 roku, w Tokio odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Do tego czasu Japońskie banki planują wprowadzić własną kryptowalutę. Jest to reakcja na wprowadzenie przez chiński portal alibaba.com usługi płatności za pośrednictwem telefonu komórkowego w tym kraju.


Konsorcjum banków, prowadzone przez Mizuho Financial Group i Japan Post Bank, już uzyskało poparcie ze strony banku centralnego i regulatora finansowego kraju, aby uruchomić walutę cyfrową o nazwie J Coin. Ta kryptowaluta ma umożliwić dokonywanie płatności za towary i przekazywanie pieniądze za pomocą smartfonów. J Coin mógłby być zamieniony na jena japońskiego w przeliczeniu 1:1 i działać za pośrednictwem aplikacji na smartfony używając kodów QR do skanowania w sklepach. W zamian za świadczenie usługi bezpłatnie banki skorzystałyby ze zbierania większej ilości danych dotyczących wzorców wydatków konsumenckich.

“Myślę, że te pieniądze elektroniczne są znacznie lepsze niż karty (kredytowe i debetowe), ponieważ w przypadku korzystania z kart sklepy płacą pewną opłatę”, powiedział w rozmowie z Financial Times Yasuhiro Sato, prezes i dyrektor generalny Mizuho Financial Group.

Tymczasem MUFG opracowuje alternatywę na bazie bloków opartą na blokachain, nazywaną monetą MUFG. Ostatnio miały miejsce rozmowy pomiędzy największymi bankami o możliwości włączenia MUFG do inicjatywy J Coin.

“Chcemy, aby wyniki i know-how MUFG były wykorzystywane w całej Japonii, w tym przez inne banki, ale nie zdecydowaliśmy, jakie konkretne działania należy podjąć”.

Kilka dużych japońskich banków lobbuje rządowi i organom regulacyjnym o zagrożeniu płynącym ze strony usługi Alipay firmy Alibaba, która została uruchomiona niedawno w kilku miastach, w tym w Tokio. Usługa ta pozwala na wysłanie danych z Japonii do Chin.

Ich założeniem jest pokazać rozwój sektora FinTech w Japonii podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, kiedy kraj ten odwiedzą setki tysięcy turystów. Yasuhiro Sato dodał, że najlepiej byłoby, gdyby wszystkie banki wspólnie pracowały nad projektem. “Nie powinniśmy rywalizować przy tym pomyśle, powinniśmy współpracować”, powiedział.

J Coin miałby przynajmniej w pewnym stopniu zastąpić transakcje gotówkowe, które obecnie stanowią ok 70 procent wszystkich transakcji. Jest to współczynnik wyższy niż w jakimkolwiek kraju rozwiniętym.

“Lubimy gotówkę, ponieważ Japonia jest krajem bardzo świadomym bezpieczeństwa”, powiedział Sato. “Gotówka nie jest jednak tak wydajna, dlatego musimy zmienić strukturę z gotówki na pieniądz elektroniczny”.

Banki oszacowały, że nowy system może wpłynąć na rozwój gospodarki Japonii nawet o 10 mld JPY, zmniejszając koszty obsługi gotówki i obniżyć opłaty rozliczeniowe dla detalistów i konsumentów. W najbliższych dniach planują ujawnić swój plan dot. J Coin.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Emperia – w drodze na nowe maksima?
Następny artykułPoranny przegląd rynków – Jastrzębia Yellen umacnia dolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here