Naga MarketsjaponiaJapoński rząd rozpoczął dyskusje na temat wprowadzenia pakietu bodźców ekonomicznych o wartości 56 bilionów jenów (502 miliardów dolarów). Środki miałyby zostać przekazane gospodarstwom domowym, które ucierpiały w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa. Minister gospodarki chce sięgnąć m.in. po środki zastosowane podczas upadku banku Lehmann Brothers, a minister finansów podkreśla wagę niepokojących ruchów na rynku walutowym. Kurs pary USDJPY stale wzrasta, a w środę oscyluje powyżej poziomu 111,00.


Zobacz również: Japonia: BoJ kupuje rekordową ilość ETF o wartości 201,6 mld JPY

Japonia: Nie 500, nie 1000, a przynajmniej 2000+ USD dla obywateli

Japoński jen JPYBrany pod uwagę pakiet odpowiada około 10% produktu krajowego brutto (PKB) Japonii i byłby największym jak dotąd bodźcem. Pod względem środków dla przedsiębiorstw będzie on obejmować bezpośrednie wydatki rządu oraz pożyczki udzielane przez instytucje finansowe.

Według doniesień japońskiej prasy, rząd rozważa również bezpośrednie dotacje dla gospodarstw domowych od 200 000 do 300 000 jenów (ok. 1800-2700 USD) i zamierza rozpocząć wdrażanie środków już w maju. W przypadku firm, które zostały mocno dotknięte przez koronawirusa, takich jak restauracje i przemysł turystyczny, rząd dostarczy kupony i bony upominkowe.

Premier Shinzo Abe prawdopodobnie poprosi o opracowanie pakietu stymulacyjnego już w piątek, kiedy uchwalony zostanie budżet fiskalny na 2020 rok.

Szczegóły dotyczące procesu rozdawnictwa zostaną określone później. Rząd musi zdecydować, które gospodarstwa domowe będą się kwalifikować do otrzymywania wsparcia i będzie musiał również rozważyć, czy należy wprowadzić jakiekolwiek ograniczenie w postaci np. wielkości dochodów.

Minister gospodarki Japonii Nishimura powiedział Reutersowi w środę, że wezmą pod uwagę kroki (m.in. dotacje pieniężne i kupony) jakie zostały przyjęte przez Japonię po szoku wywołanym upadkiem banku Lehmann Brothers w 2008 r.

Chcemy wesprzeć turystykę i gospodarki regionalne w obliczu opóźnienia Igrzysk Olimpijskich. Planujemy przyjąć innowacyjny i odważny pakiet ekonomiczny wspierający gospodarkę – oznajmił.

Z kolei dyrektor generalny Olimpiady w Tokio 2020, Toshiro Muto powiedział, że wcale nie rozważa odwołania Igrzysk Olimpijskich, dodając, że „anulowanie byłoby złe dla zaangażowanych sportowców i zainteresowanych stron”.

Zobacz również: Kuroda (BoJ): W razie potrzeby obniżymy stopy jeszcze głębiej poniżej zera

Jen mniej bezpieczny od dolara? Minister finansów Japonii zaniepokojony

Tymczasem minister finansów Japonii, Taro Aso, podkreśla wagę niepokojących ruchów na rynku walutowym, które prowadzą do silnego umocnienia dolara amerykańskiego względem reszty rynku.

Widzimy wzrost kursu dolara w stosunku do innych walut, co prawdopodobnie wynika z obaw inwestorów o wybuch koronawirusa. Wszyscy kupują dolary. Prowadzi to do niepokojących spadków w innych walutach. Ceny akcji i obligacji spadają w tempie jakiego jeszcze nie widzieliśmy – powiedział we wtorek japoński minister finansów Aso.

Para walutowa USDJPY kontynuuje silny impuls wzrostowy po tym jak 9 marca spadła do wieloletniego minimum 101,80. Od tamtej pory dolar jest silnie kupowany przez inwestorów na całym świecie, a para wzrosła od tamtej pory ponad 1000 pipsów docierając z okolice tegorocznego szczytu 112,23. Przebicie tego oporu może doprowadzić do silnej deprecjacji japońskiego jena.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here