Naga MarketsGiełdy kryptowalut w Japonii i Korei Południowej nie mają łatwo, gdyż stale są atakowane przez anonimowych hakerów chcących się szybko wzbogacić, omijając systemy bezpieczeństwa i wykradając wirtualne waluty prosto z giełd. Jeszcze nie zdążyły ucichnąć echa kradzieży kryptowalut z japońskiej giełdy Zaif o wartości ponad 59 mln. USD, a już Japońska Narodowa Agencja Policyjna (NPA) opublikowała szokujący raport za I kwartał 2018 r. Wynika z niego, iż łupem złodziei padł majątek o wartości przekraczającej 58 mld jenów (ok. 530 mln dolarów).


Ripple i Bitcoin na celowniku hakerów

Według NPA liczba incydentów związanych z kradzieżą środków z giełdy kryptowalut i indywidualnych rachunków potroiła się w pierwszej połowie tego roku w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. W ciągu całego 2017 roku zgłoszono 149 przypadków kradzieży, co przełożyło się na kwotę ponad 660 milionów jenów.  Do tej pory w 2018 roku zostało skradzionych ponad 60 miliardów jenów, a ilość zgłoszonych incydentów w pierwszej połowie 2018 r. to 158. W tym roku większość kryptowalut zostało skradzionych podczas włamywania się do kryptowalutowej giełdy Coincheck o łącznej wartości około 58 miliardów jenów.

Jak informuje NPA najchętniej kradzioną kryptowalutą jest Ripple (XRP). Łączna kwota grabieży opiewa na niebagatelną kwotę 1,52 mld jenów zaledwie w 42 przypadkach. Celem częstych ataków jest również Bitcoin – 94 incydentów kradzieży na różnych giełdach o łącznej kwocie 860 mln jenów.

Winne są nieszczelne zabezpieczenia czy użytkownicy?

W opinii japońskiej policji główną przyczyną (60% przypadków) jest posiadanie przez użytkowników tych samych danych logowania na kontach internetowych i na platformach kryptowalutowych, co znacznie ułatwia zadanie złodziejom.

Zobacz również:  Europol: Bitcoin nadal pierwszym wyborem cyberprzestępców

Po styczniowym włamaniu do giełdy Coincheck, regulator Financial Services Agency (FSA) zintensyfikował działania mające na celu dyscyplinowanie krajowych giełd kryptowalut. Choć wygląda na to, że dopiero zhakowanie Zaifu prawdopodobnie wpłynie na dokładniejsze prześwietlenie całego sektora przez FSA.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here