Naga MarketsShinzo Abe, premier Japonii
Shinzo Abe, premier Japonii

Od kilku dni dopływają do nas mieszane opinie odnośnie piątkowego posiedzenia Banku Japonii oraz decyzji, które BoJ może podjąć. Tym razem agencja prasowa Reutera donosi o presji ze strony ministra gospodarki i premiera, który dają jasno do zrozumienia, że liczy na pakiet luzowania polityki pieniężnej.


Pakiet stymulacyjny większy niż zakładano

Premier ds. japońskiej gospodarki – Nobuteru Ishihara – wysłał w środę „potężny sygnał” ogłaszając pakiet stymulacyjny o wartości $267 miliardów dolarów. Jego decyzja została poparta przez premiera Shinzo Abe:

„Myślę, że ludzie w BoJ wezmą pod uwagę ostatnie działania rządu i podejmą właściwe decyzje. Mam nadzieję, że Kuruda rozumie iż cały świat właśnie na nas patrzy” – słyszeliśmy w wieczornym wywiadzie dla jednej z lokalnych telewizji.

Może to oznaczać, że wcześniejsza od oczekiwań zapowiedź pakietu ekonomicznego premiera Abe ma być sposobem wywarcia nacisku na BoJ i zmuszenia do poszerzenia działań polityki pieniężnej w piątek. Decyzję poznamy o godzinie 02:00 naszego czasu, konferencja prasowa rozpocznie się natomiast po godzinie 08:00.

Zdaniem japońskich ekonomistów, Shinzo Abe zamknął swoim działaniem wiele drzwi bankowi centralnemu przypierając go do muru i zmuszając do działania. Coraz więcej osób rozumie, że Bank Japonii nie jest w stanie samodzielnie poruszać rynkiem – w związku z tym rząd chce połączenia akcji w zakresie polityki fiskalnej oraz monetarnej.

Zobacz również: Japonia oddala się od celu PKB = 600 bilionów jenów

„Zainfekowany” pakiet

Oświadczenie Shinzo Abe podbiło w środę rynek japońskich akcji oraz zwiększyło oczekiwania co do dalszego luzowania w wykonaniu BoJ. Musimy jednak pamiętać, że pakiet setek miliardów dolarów jest „zainfekowany” 15 bilionami jenów pożyczek od quasi-rządowych instytucji finansowych, oraz gwarantami kredytowymi dla prywatnych przedsiębiorstw.

Kolejne 6 bilionów zostanie przeznaczone na pożyczki fiskalne oraz program inwestycyjny mający na celu pobudzenie wydatków sektora prywatnego, między innymi budowę nowych linii pociągowych. W czwartek rynki giełdowe – w tym Niekkei – notowały jednak już osunięcia, gdyż emocje odnośnie działań premiera opadły. Uwaga rynkowa w pełni skupia się obecnie na decyzji BoJ.

Istnieje przekonanie, że Bank of Japan obetnie prognozy inflacyjne i poszerzy i tak ogromny już program skupu aktywów, ocinając dodatkowo stopę depozytową pogłębiając jej ujemne wartości.

Z drugiej strony wielu członków BoJ wstrzymałoby się od takich ruchów w lipcu, obawiając się ryzyka dalszego skupu aktywów, co wysusza płynność na krajowym rynku obligacji. Pytanie czy presja rządowa okaże się silniejsza od zdrowego rozsądku?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here