Naga MarketsRząd Japonii zamierza włączyć CBDC do swojego oficjalnego planu gospodarczego. Wiadomość pojawiła się 10 dni po ogłoszeniu przez Bank Japonii, że zacznie eksperymentować z cyfrowym jenem, aby sprawdzić jego wykonalność z technicznego punktu widzenia.

  • Rząd Japonii uwzględni cyfrowego jena w swoim planie gospodarczym.
  • Ponoć władze mają swoje plany koordynować z innymi krajami.

Japonia otwiera się n CBDC

Według Nikkei CBDC zostanie uwzględnione w planie Honebuto dotyczącym odnowy gospodarczej i fiskalnej Japonii. Plan ten jest podstawą japońskiej polityki gospodarczej i fiskalnej na najbliższe lata. Media krajowe dodają, że rząd japoński „rozważy [emisję] CBDC w koordynacji z innymi krajami”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potrzeba wymuszona przez Chiny?

Po tym, jak Chiny zaczęły testować swoje CBDC, czyli cyfrowego juana, rząd Japonii przyspieszył przygotowania do emisji zdigitalizowanej jena. W marcu, w ekskluzywnym wywiadzie dla Cointelegraph Japan, Kozo Yamamoto, członek Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) w Izbie Reprezentantów i były urzędnik Ministerstwa Finansów wezwał Japonię do szybkiego wdrożenia CBDC.

– Jeśli Japonia nie wyemituje swojej cyfrowej waluty, a ludzie na świecie będą używać innych walut cyfrowych, japoński jen zostanie zapomniany i utraci suwerenność – tłumaczył polityk.

Zmiana postawy rządu była szybka. W lipcu 2019 r. Bank Japonii utrzymywał, że „nie ma planu emisji CBDC”. Jednak w raporcie z tego miesiąca ogłosił, że zacznie eksperymentować z cyfrową walutą banku centralnego.

Według Nikkei, to jednak rząd japoński, a nie Bank Japonii, ma ostateczne prawo do decyzji, czy emitować CBDC.

Przypomnijmy też, że w lutym banki centralne Wielkiej Brytanii, strefy euro, Japonii, Kanady, Szwecji i Szwajcarii ogłosiły plan współpracy w zakresie badań nad emisją walut cyfrowych. Chiny cyfrowego juana mają wyemitować jeszcze w tym roku. W USA trwa debata na ten temat. Polska pozostaje jednym z krajów, gdzie o temacie w ogóle dziś się nie rozmawia…

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here