Naga MarketsjaponiaJaponia: krajowa policja aresztowała dwóch podejrzanych o kradzież bitcoinów (BTC), która należały do firmy CoinExchange, podmiot, który niedawno zakończył swoją działalność. Chodzi o dwóch dwudziestokilkoletnich Yuto Onitsukę i Takuma Sasakiego. Obaj podobno ukradli łącznie aż 78 milionów jenów w bitcoinach, co odpowiada około 710 000 USD. News podało Japan Times.

Kradzież była ponoć możliwa przez nieuczciwość pracownika firmy, którym był właśnie Onitsuki. Znał on dane dostępu do portfeli CoinExchange i wykorzystał je do przejęcie środków. Firma została zamknięta pod koniec 2019 r.

Japonia i kradzież BTC

Kradzież miała miejsce w październiku 2018 r., około rok przed zamknięciem giełdy, kiedy bitcoin ustabilizował się na poziomie około 6 400 USD. Skradzione BTC zostały jednak wyśledzone na zagranicznych i krajowych giełdach, identyfikując w ten sposób obu sprawców.

Onitsuka i Sasaki podobno nigdy się nie spotkali i komunikowali się wyłącznie za pośrednictwem “tablic ogłoszeń” związanych z kryptowalutami.

Ponoć działania obu mogły doprowadzić do bankructwa CoinExchange. Źródła mediów sugerują, że Onitsuka chciał doprowadzić nawet do bankructwa firmy z powodu wewnętrznych konfliktów i nieporozumień z szefostwem. Było to więc tzw. inside job.

Kradzież dot. około 100 BTC po cenach z 2018 r. Był to jednak stosunkowo niewielki incydent w porównaniu z innymi takimi napadami, jakie miały miejsce na rynku kryptowalut na świecie czy właśnie w Japonii.

Brak kontroli

Niestety okradziona giełda była podmiotem, który nie podlegała procesowi kontroli wewnętrznej. Gdyby takowy istniał, byłaby szansa na wykrycie tego typu nadużyć. Kradzież była jednak “nieprofesjonalna”, ponieważ złodzieje pozostawili po sobie wiele śladów. Fundusze zostały skradzione, zamieniona na waluty fiducjarne i… wysłane na konto bankowe Sasakiego. Skradzione środki zostały wykorzystane na pokrycie jego kosztów podróży i inne wydatki osobiste.

Japonia była już wcześniej miejscem bardzo spektakularnych napadów na giełdy, z których najbardziej znany był udany atak na CoinCheck. Podobno za częścią takich incydentów stali hakerzy z Korei Północznej.

Japonia pozostaje jednak dość interesującym rynkiem kryptowalut. Od blisko trzech lat jest krajem, w którym BTC jest uznawany za prawny środek płatniczy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here