Naga Marketsjapońskie coś na wodzieJaponia coraz poważniej podchodzi do cyfrowego jena. Rząd musi jednak zmienić przepisy dotyczące banków centralnych, aby emitować cyfrową walutę. Tak uważa pewien polityk.

  • Rząd Japonii musi zmienić prawo, jeśli chce emitować CBDC.
  • Takiego zdania jest ekspert ds. finansów Partii Liberalno-Demokratycznej 

Japonia chce mieć CBDC

Kozo Yamamoto, przewodniczący rady ds. finansowych Partii Liberalno-Demokratycznej i były urzędnik w Ministerstwie Finansów, uważa, że ​​Japonia musi zrewidować prawo określające obowiązków Banku Japonii (BoJ). Jest to konieczne, by emitować CBDC.

Według raportu agencji Reutersa z 12 października, Yamamoto powiedział, że planowe, potencjalne zmiany w ustawie dot. BoJ byłyby dobrą okazją do rozważenia wprowadzenia innych modyfikacji dot. CBDC. Jak twierdzi, zmieniona ustawa powinna zawierać przepisy dotyczące stóp proc.

Podobnie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, BOJ powinno określać tworzenie miejsc pracy i inflację jako swoje zadania […] Nowe prawo powinno również wyjaśniać, że 2 proc. inflacja jest celem polityki banku centralnego – twierdzi polityk.

Proof-of-concept

Uwagi Yamamoto pojawiły się wkrótce po tym, jak BoJ oficjalnie ogłosił swoje plany wprowadzenia “proof-of-concept” dla cyfrowego jena, co ma mieć miejsce w 2021 roku. Oświadczenie to pojawiło się w ramach pierwszego wspólnego raportu japońskiego banku centralnego dot. CBDC wydanego 9 października. BoJ stwierdziło jednak, że nie ma planów uruchomienia CBDC w najbliższej przyszłości. Jak widać, bierze pod uwagę testy.

Japonia najwyraźniej coraz poważniej podchodzi do emisji własnego CBDC w obliczu szybkich działań Chin w kwestii cyfrowego juana. 9 października wiceminister finansów Japonii ostrzegł społeczność globalną przed potencjalnym ryzykiem związanym z przejęciem przez Chiny „przewagi wynikającej z pierwszeństwa” przy wydaniu CBDC.

Chiny z kolei pracują nad e-juanem od 6 lat. Dziś testują już rozwiązaniem w kilku miastach. Możliwe, że cyfrowa waluta ich autorstwa pojawi się na rynku już w 2021 r.

Prace teoretyczne w kwestii CBDC prowadzi też Europejski Bank Centralny. Z kolei NBP uznało, że nie ma w planach digitalizacji złotego, o czym pisaliśmy tutaj.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here