Naga Markets

Japoński jen JPYJaponia interweniowała na rynku walutowym w zeszłym tygodniu (w czwartek rano) tuż po posiedzeniu i decyzji monetarnej Banku Japonii. Celem była oczywiście obrona jena, jednak pomimo starań i początkowego sukcesu w powstrzymaniu zwyżki kursu USD/JPY powyżej poziomu 145, zaledwie dwie sesje później, notowania pary przekraczają granicę 144.

Interwencja na rynku walutowym w celu obrony jena – czy będzie kolejna?

W czwartek Japonia prawdopodobnie wydała rekordową ilość około 3,6 bilionów jenów (25 mld dol.) w zeszły czwartek w swojej pierwszej od 24 lat interwencji polegającej na sprzedaży dolarów i kupnie jenów.

Ponowny rajd USD/JPY nie umknął oczywiście uwadze decydentów. Japoński minister finansów Shunichi Suzuki powiedział w poniedziałek, że władze są gotowe zareagować na spekulacyjne ruchy walutowe, co jest nowym ostrzeżeniem. Wcześniej nie było mowy o spekulacyjnym charakterze deprecjacji jena. Minister zaznaczył także, że rząd i Bank Japonii są po tej samej stronie w dzieleniu obaw dotyczących gwałtownych spadków waluty.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ostatnimi szybkimi i jednostronnymi ruchami rynkowymi napędzanymi częściowo przez handel spekulacyjny. – powiedział Shunichi Suzuki. – Nie ma zmiany w naszym stanowisku, że jesteśmy gotowi odpowiedzieć w razie potrzeby.

fpmarkets

Bank of Japan może utrzymać luźną politykę pieniężną

Gubernator BoJ, Haruhiko Kuroda, powiedział w poniedziałek, że bank centralny prawdopodobnie utrzyma swoją ultraluźną politykę monetarną. Co istotne, szef BoJ podkreślił, że zobowiązanie banku do utrzymania stóp procentowych na “bieżącym lub niższym poziomie” może niekoniecznie pozostać niezmienione przez lata.

Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Kuroda powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby BOJ zmienił swoje wytyczne dotyczące stóp procentowych przez okres 2-3 lat.

– Jeśli ryzyko dla gospodarki się zmaterializuje, bez wahania podejmiemy różne kroki w celu złagodzenia polityki pieniężnej, jeśli będzie to konieczne. – zaznaczył Kuroda.

 

XTB
TradingView Chart
Kurs USD/JPY. Źródło: tradingview.com

Kuroda powiedział, że interwencja rządu była odpowiednim posunięciem, by poradzić sobie z umocnieniem jena. Przeciwstawił się opinii, że Japonia dąży do sprzecznych celów, wspierając jena interwencją, jednocześnie pomagając w obniżeniu waluty poprzez utrzymywanie ultra niskich stóp procentowych.

– Polityka monetarna i polityka walutowa mają różne cele i efekty. – podkreślił Kuroda.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułInteria nabędzie 70% udziałów serwisu Antyweb.pl
Następny artykułKurs funta na historycznych minimach. GBP/USD osiągnie parytet jeszcze w tym roku?
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here