Naga MarketsWładze Japonii utworzyły grupę roboczą w celu omówienia wpływu, jaki LibraCoin może wywrzeć na światowej gospodarce i polityce monetarnej, podaje Reuters.

Grupa robocza, składająca się z przedstawicieli Banku Japonii, Ministerstwa Finansów i Agencji Usług Finansowych, rozpoczęła cykl spotkań w tym tygodniu i będzie dążyć do koordynacji swoich polityk względem LibraCoin.

Świat a LibraCoin

Japonia nie jest osamotniona w tej kwestii. Francja, stojąca teraz na czele grupy państw G7, także przygotowuje się do badania tematu cyfrowej waluty Facebooka.

Urzędnik z Europejskiego Banku Centralnego Benoit Coeure ma przedstawić wstępny raport na ten temat w przyszłym tygodniu na spotkaniu ministrów finansów G7 w Chantilly.

Powyższe może ucieszyć Japonię, która z kolei chce rozszerzyć swoją grupę zadaniową na większą grupę regulatorów. Wiele wskazuje na to, że rośnie liczba krajów, które zaczynają rozumieć, że globalne regulacje rynku kryptowalut stają się koniecznością.

Tematem ma zajmować się też G20, które w tym roku odbywa się w Japonii. Podczas jednego ze spotkań, które odbyło się w zeszłym miesiącu, już po ogłoszeniu przez Facebooka swoich planów dot. LibraCoin, przywódcy G20 powiedzieli, że uważnie monitorują rozwój sytuacji i „czujnie śledzą istniejące i pojawiające się zagrożenia” dotyczące kryptowalut.

Przesłuchania w USA

W USA trwają zaś przesłuchania ekspertów Facebooka dot. LibraCoin. David Marcus, który nadzoruje działania z zakresu blockchain w firmie Marka Zuckerberga, twierdzi, że Libra nie jest budowana w celu konkurowania z tradycyjnymi walutami lub ingerowania w politykę monetarną:

„Polityka monetarna jest przestrzenią dla banków centralnych”.

 

„Facebook nie zaoferuje waluty cyfrowej Libra, dopóki nie zajmiemy się w pełni kwestiami regulacyjnymi i nie otrzymamy odpowiednich zezwoleń”

– dodaje.

Władze odpowiadają mu, że muszą przekonać się, że Facebook naprawdę zastosuje najwyższe możliwe standardy dot. prywatności i bezpieczeństwa.

Odnosząc się do niektórych z tych obaw, Marcus powiedział, że Stowarzyszenie Libra, które za zarządzać walutą, będzie zobowiązane do przestrzegania zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nie będzie też przechowywać danych osobowych użytkowników poza podstawowymi informacjami o transakcjach, a dane osobowe przekazane Calibrze, portfelowi cyfrowemu na Facebooku, który jest przygotowywany do przechowywania “monet” Libry, nie będą udostępniane nikomu z zewnątrz.

Marcus uważa też, Stany Zjednoczone nie powinny tłumić takich innowacji:

„Jestem dumny, że Facebook zainicjował ten wysiłek tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Wierzę, że jeśli Ameryka nie zainicjuje innowacji w obszarze waluty cyfrowej i płatności, zrobią to inni. Jeśli nam się nie uda, wkrótce będziemy mogli zobaczyć cyfrową walutę kontrolowaną przez innych (…).”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here