Naga MarketsKontrakty ETFW zeszłym tygodniu Bloomberg (oraz kilka innych serwisów) podał informację pochodzącą od zaufanego źródła, jakoby japoński regulator Financial Services Agency (FSA) pracował nad zatwierdzeniem ETF-ów na Bitcoina. Na ten temat wypowiedziała się rzeczniczka prasowa agencji. Stwierdziła, że FSA wcale nie rozważa takiego rozwiązania. To kolejna negatywna decyzja w kwestii kryptowalut po porzuceniu planów dopuszczenia do notowań giełdowych derywatów bazujących na kryptowalutach.

Nie będzie ETF-a

„Nieprawdą są doniesienia, że rozważamy zatwierdzenie ETF-ów, które śledzą ceny kryptowalut. Nie mamy obecnie takich planów”, oświadczyła rzeczniczka FSA. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o planach zatwierdzenia takiego rozwiązania. Japoński rynek ETF jest wart 335 mld USD.

Mówiło się o zatwierdzeniu ETF-a opracowanego przez spółkę VanEck. Wniosek o stworzenie funduszu został również złożony w USA. SEC ma wydać opinię na jego temat do końca lutego. Gdyby Japonia jako pierwsza zgodziła się na jego utworzenie, byłby to duży krok dla funduszy kryptowalutowych, przybliżający ich do wejścia na giełdę w Stanach.

W opublikowanym oświadczeniu możemy przeczytać, że FSA nie widzi obecnie konieczności istnienia instrumentów pochodnych opartych na kryptowalutach. Agencja wyraziła się negatywnie zarówno na temat kontraktów terminowych, jak i ETF-ów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Najpierw zaufanie, potem ETF

Jake Chervinsky, prawnik specjalizujący się w przepisach dotyczących papierów wartościowych jest zdania, że choć uruchomienie ETF-a na tak ważnej giełdzie jak ta w Tokio pozwoliłaby zmniejszyć obawy SEC dotyczące manipulacji cenowych na rynku krypto, to jednak w ostateczności amerykański regulator wcale nie musiałby iść śladem FSA. SEC woli działać jako lider podejmujący niezależne decyzje, raczej nie ulega wpływowi innych krajów.

Wygląda jednak na to, że zainteresowanie FSA Bitcoinem sprawi, że regulatorzy zaczną podejmować odpowiednie kroki w celu umocnienia krajowej infrastruktury oraz lokalnych giełd kryptowalutowych. Takie ruchy mogą przynieść w przyszłości wymierne korzyści dla całej branży. Zdobycie zaufania w społeczeństwie jest pierwszym krokiem do zapewnienia masowej adopcji kryptowalut. Japonia już zapowiedziała, że będzie walczyć z szarą strefą na rynku kryptowalut.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here