Naga MarketsPoniżej przedstawiamy relację z przesłuchania pani Janet Yellen, szefowej Fed i przewodniczącej FOMC, przed senacką komisją bankową. Tłumaczenie można było na bieżąco śledzić w “Comparic na żywo”:

Te artykuły również Cię zainteresują
Fed ma możliwość wspierania pełnego zatrudnienia. Dopasowana polityka właściwa przez jakiś czas.

Inflacja poniżej celu FOMC daje miejsce do działania. System finansowy oparty o hipoteki wysoce zależny od rządowego wsparcia.

FOMC zapewnił szerokie wsparcie ekonomiczne w 2008 roku. Fed poczynił znaczne postępy wobec “zbyt dużych by upaść” . Wciąż wiele przeszkód na drodze do rozwiązania problemu upadłości ogromnych firm. Fed kontynuuje prace wraz z innymi krajami nad problemem “zbyt dużych by upaść”. Gospodarka potrzebuje lat by dojść do normalności – podobnie jak rynek mieszkaniowy na niektórych obszarach. Pełne zatrudnienie zdaniem FOMC to 5-6% bezrobocia. Wpływ podwyżki płacy minimalnej na bezrobocie niejasny.

“Od mojego ostatniego przemówienia przed komitetem w kongresie, liczne odczyty danych wskazały na niższe wydatki niż wielu analityków oczekiwało. Część tej słabości może odzwierciedlać fatalne warunki pogodowe, jednak w tym momencie ciężko określić dokładnie, jak bardzo. W nadchodzących tygodniach i miesiącach, moi koledzy i ja, będziemy uważnie śledzić sygnały wskazujące czy ożywienie gospodarcze postępuje w zgodzie z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami.”

Hamulec dla gospodarki wynikający z polityki fiskalnej osłabnie znacząco w 2014. Polityka fiskalna zwiększyła ciężar wiszący na polityce monetarnej. Gospodarka zaczyna odżywać, dokonał się znaczny postęp. 6,5% bezrobocia nie oznacza według definicji FOMC pełnego zatrudnienia. Niezwykle duży jest udział długoterminowo bezrobotnych. Fed nie ma zamiaru szybko odwracać swojego portfolio. Fed dopuszcza wygasanie jako metodę zmniejszania portfolio. Nie ma potrzeby zmniejszania bilansu Fed by zacieśnić politykę. Fed rozwija arsenał narzędzi, które posłużą do zacieśniania polityki monetarnej kiedy przyjdzie czas. Fed nie musi sprzedawać aktywów by zaciesnić politykę monetarną.

Stopa bezrobocia jest niewystarczająca do oceny stanu rynku pracy. Możliwe zmiany w instrukcjach wyprzedzających w stronę jakościową. Zerowe stopy procentowe zostaną utrzymane, gdy bezrobocie spadnie poniżej 6,5% zwłaszcza jeśli inflacja będzie niska. Przedłużające się utrzymywanie niskich stóp procentowych może wspierać ryzykowne działania na rynkach.

“Widzieliśmy ostatnio dość słabe dane. Niezwykle zimna pogoda odegrała pewną rolę. Trzeba zająć się tym, co spowodowało gorsze dane. Skup aktywów nie jest z góry ustalony, FOMC może rozważyć wstrzymanie zwijania, jeśli prognozy gospodarcze zmienią się znacząco.”

W tym momencie nie widać szerokich zagrożeń dla stabilności finansowej. Podjęliśmy kroki by wdrożyć niepisane standardy. Ceny ziemi uprawnej są kolejnym powodem do zmartwień. Yellen martwi wysoki odsetek trwale bezrobotnych. Fed nie posiada narzędzi by przeciwdziałać długoterminowemu bezrobociu. Podejście Fed ma na celu wzmocnienie ożywienia gospodarczego. Fed jest zmartwiony trendem powiększających się nierówności. Niska dynamika wynagrodzeń sugeruje, że rynek pracy ma przed sobą długą drogę.

Fed bierze bardzo poważnie podwójny mandat. Zrobiono bardzo wiele w celu regulacji wielkich banków. Problem “zbyt wielkich by upaść” jest ciągle przedmiotem debaty. Jeszcze długa droga zanim rynek mieszkaniowy wróci na normalny tor. Fed wierzy, że użytkownicy końcowi nie ponoszą ryzyka systemowego. Skup aktywów i instrukcje wyprzedzające zbiły długoterminowe oprocentowanie – jest to sukces Fed. Nie widać nadmiaru pośród klas aktywów. Na tym momencie brak przesady wynikającej z polityki Fedu. Inflacja wysoka, podwyższone bezrobocie oznaczają, że potrzeba dalszej dopasowanej polityki.

Wciąż rozwijamy mechanizm nocnego REPO. Fed nie ma kompetencji by regulować Bitcoin. Nie jest łatwo regulować obrót Bitcoinem.

Nie można powiedzieć z całą pewnością, że problem zbyt wielkich by upaść, został zażegnany.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here