Naga MarketsNowa sekretarz skarbu USA, Janet Yellen, na początku urzędowania boryka się z wieloma problemami. Od pandemii przez rozwiązanie problemu nierówności i zmianę polityki podatkowej po napięcia związane z interwencjami walutowymi. Dolar pozostaje najsilniejszy w G8 pod koniec tygodnia, a jego indeks kończy styczeń niemal jedno procentowym wzrostem.

  • Od Europy, przez Tajlandię po Chile, decydenci opracowywali plany trwałej interwencji walutowe
  • Yellen zobowiązuje się przyjrzeć się działaniom w celu zidentyfikowania „nieuczciwej” konkurencji
  • Decydenci na całym świecie określają sprzedaż walut jako operacje łagodzące, a nie manipulację

USD: Yellen odrzuca możliwość powrotu do polityki mocnego dolara

Dolar spadł o ponad 13% w porównaniu z marcowym maksimum, po części dzięki posunięciom Rezerwy Federalnej w celu wpompowania płynności do systemu finansowego i obniżenia kosztów pożyczki w Ameryce. Podczas gdy decydenci zagraniczni początkowo skorzystali na amerykańskich działaniach mających na celu powstrzymanie globalnego kryzysu, aprecjacja ich walut ostatnio grozi ograniczeniem możliwości odbicia wielu gospodarek. Od Europy, przez Tajlandię po Chile, decydenci opracowywali plany trwałej interwencji walutowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dla Yellen, która w tym miesiącu odróżniała się od poprzednich demokratycznych administracji odrzucając powrót do polityki „mocnego dolara”, może to stanowić wyzwanie. Nowa szefowa skarbu właśnie obiecała amerykańskim ustawodawcom, że będzie pracować nad sposobami „wywierania skutecznej presji na kraje, które interweniują na rynku walutowym, aby uzyskać przewagę handlową”.

To, co widzimy, to tylko początkowy gambit banków centralnych reagujących na słabsze otoczenie dolara. Chociaż dotychczasowe kroki nie są wystarczające do masowej manipulacji, jest to coś, co rynek i nadchodząca administracja Bidena powinny uważnie obserwować – napisał Alan Ruskin, główny strateg międzynarodowy w Deutsche Banku.

We wczesnych fazach ostatniego wychodzenia z kryzysu, w 2010 i 2011 roku, podobnie gołębi Fed pomógł obniżyć wartość dolara i wywołać oburzenie za granicą. Ówczesny minister finansów Brazylii nazwał wynikające z tego napięcia „wojną walutową”.

Dziesięć lat później Stany Zjednoczone nie mają skutecznego narzędzia do rozwiązania tego problemu. Półroczne sprawozdanie z wymiany walutowej Departamentu Skarbu, w którym umieszcza kraje na liście obserwacyjnej i może je nazwać manipulatorami, okazało się nieskuteczne. Szwajcaria i Indie, które Ministerstwo Skarbu publicznie zganiło za swoje grudniowe interwencje, wręcz zignorowały Stany Zjednoczone i kontynuują agresywne posunięcia.

Interwencje walutowe coraz częstszym zabiegiem na świecie

Po tym, jak Ministerstwo Skarbu wyznaczyło Szwajcarię 16 grudnia jako manipulatora, Narodowy Bank Szwajcarii oświadczył, że nie angażuje się w „żadną formę” manipulacji walutą, a jego działania miały na celu pomoc w zapewnieniu stabilności cen.

Raport Departamentu Skarbu jest jak zgniły owoc. Zresztą raport i tak nigdy nie miał dużego wpływu – zawsze był to wstydliwy dokument – ale dzięki upolitycznieniu stracił nawet element wstydu – napisał Marc Sumerlin, założyciel Evenflow Macro i były urzędnik gospodarczy Białego Domu w administracji George’a W. Busha.

Obawy dotyczące upolitycznienia wzrosły, gdy były sekretarz skarbu Steven Mnuchin nazwał Chiny manipulatorem w sierpniu 2019 r., podczas eskalacji presji prezydenta Donalda Trumpa na Państwo Środka, aby uzyskać umowę handlową. Mnuchin usunął oznaczenie tuż przed podpisaniem umowy handlowej w styczniu 2020 r. Oboje również wielokrotnie popierali słabszego dolara.

Niedawno do akcji wkroczył Europejski Bank Centralny, mówiąc, że dysponuje niezbędnymi narzędziami – w tym obniżkami stóp procentowych – aby silne euro nie osłabiło jego celów inflacyjnych. Urzędnicy z gospodarek, w tym Tajwanu i Tajlandii, określają sprzedaż walut jako operacje łagodzące, a nie manipulację.

fpmarkets

Kurs dolara odbija od trzyletnich minimów na początku roku

Notowania indeksu dolara (DXY) wzrosły w styczniu i najprawdopodobniej odnotują około 1% odbicie. Jest to zaledwie połowa tego, co „greenback” stracił w grudniu i czeka go długa droga, by powrócić nad poziom oporu 94,65, który po raz ostatni był notowany we wrześniu. Z drugiej strony tegorocznego minimum 89,20 znajduje się niedaleko dołka z 2018 roku 88,25, a przebicie tego poziomów może doprowadzić do kolejnej fali przeceny amerykańskiej waluty.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale miesięcznym, tradingview
Zobacz również:
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy | wykres kryptowalut | bitcoin wiadomości | notowania s&p 500 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here