Naga Markets
W środę wieczorem w Waszyngtonie miało miejsce niewielkie spotkanie z Janet Yellen. Powiedziała ona między innymi, że obawia się opuszczenia gardy przez instytucje finansowe i poluzowania regulacji utworzonych po ostatnim kryzysie. Były prezes FED uważa, że wraz z rosnącym poziomem zadłużenia przedsiębiorstw może to doprowadzić do kolejnego kryzysu.

Deregulacja może doprowadzić do kryzysu

„Obawiam się, że jesteśmy w fazie deregulacyjnej. Widzę dużo presji wywieranej na osłabienie fundamentalnych przepisów bezpieczeństwa stworzonych w ustawie Dodda-Franka. Minęła dekada od kryzysu finansowego, więc byłaby to błędna decyzja” – powiedziała Janet Yellen podczas spotkania „Kobiet w Nieruchomości i Finansach”.

Janet Yellen po opuszczeniu fotela prezesa FED zajęła rolę Członka Honorowego w organizacji non-profit Brookings Institution. „Ta praca jest mniej stresująca” – określiła swoje stanowisko. Jej poprzednik – Ben Bernanke – również należy do tej organizacji, podobnie inny weteran FED, Don Kohn.

Jedną z najważniejszych kwestii, przed jakimi stoi Yellen i jej koledzy, jest opracowanie narzędzi polityki monetarnej do wykorzystania przy kolejnej recesji. Chociaż stopy procentowe podniosły się od poziomów bliskich zera, gdzie były przez seidem lat, to i tak pozostaną na stosunkowo niskim poziomie. Oznacza to, że tradycyjne krótkoterminowe wykorzystanie stóp procentowych do korekty sytuacji w gospodarce nie jest już dostępne.

Negatywny szok może doprowadzić do serii bankructw

Zapytana o wysoki poziom zadłużenia przedsiębiorstw, Yellen odpowiedziała, że problem ten jest podobny do przyczyn rozpoczęcia poprzedniego kryzysu finansowego. „Inwestorzy chcą wysokiej rentowności, trzymają się kurczowo akcji. W środowisku niskich stóp procentowych to nic dziwnego”. Nie obawia się jednak o wpływ kredytów na system bankowy.

Yellen jest jednak zdania, że jeśli stopy procentowe będą zbyt wysoko i dojdzie do jakiegoś negatywnego szoku, może dojść do serii bankructw przedsiębiorstw, a co za tym idzie – strat inwestorów.

Była prezes FED kilkukrotnie podkreślała, że najbardziej obawia się zmniejszenia regulacji dotyczących bezpieczeństwa systemu finansowego. W dzień, gdy Janet Yellen została zaakceptowana na stanowisko szefa najważniejszego banku centralnego świata, Senat przyjął również ustawę Dodda-Franka.

Tak żegnaliśmy Janet Yellen!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here