Naga MarketsPodczas gdy przez ostatnie dwa dni w branży kryptowalut i blockchaina uwaga skierowana była na odbywające się przed Komitetem Bankowym Stanów Zjednoczonych przesłuchania pracowników Facebooka, w tym w szczególności szefa Calibry, Davida Marcusa, lubiący brylować w mediach CEO amerykańskiego giganta bankowości J.P. Morgan Chase, Jamie Dimon, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat potencjalnego wpływu Libry na rynek bankowy.


Dimonowi nie straszna Libra

Zdaniem Dimona, planowane przez Facebook i spółki partnerskie wypuszczenie kryptowaluty o nazwie Libra nie wpłynie w perspektywie krótkoterminowej na kierowany przez niego bank. Co więcej, na antenie stacji CNBC sugerował on, że jest zbyt wcześnie by oceniać w jaki sposób działania zespołu odpowiedzialnego za Libra, która ma m.in. stać się globalną walutą dla osób nieobjętych tradycyjnym systemem bankowym, wpłyną na amerykańskiego giganta bankowości.„Porozmawiany na temat Libry za trzy lata licząc od dnia dzisiejszego. [Teraz] nie poświęcałbym jej zbyt dużo czasu. […] Jeśli popatrzymy na to z szerszej perspektywy, to dyskutujemy na temat blockchaina od siedmiu lat i [tak naprawdę] bardzo niewiele się wydarzyło.”

Jak stwierdził podczas wcześniejszych swoich wypowiedzi, spółki z sektora kryptowalut mogą chcieć rywalizować z tradycyjnymi bankami, jednak tym, co zaważy na implementacji nowych technologii w życiu codzienny, będą regulacje, które mogą okazać się elementem opóźniającym w całym procesie.

„Rządy będą nalegać, by ludzie, którzy przechowują pieniądze lub je przesyłają, działali zgodnie z przepisami, oraz by miały zastosowanie odpowiednie systemy kontroli; nikt nie chce wspierać terrorystów czy działań przestępczych.”

Pomimo tego, że jeszcze niedawno Diomon nazywał Bitcoina oszustwem, stwierdzając też, że „gówno go [on] obchodzi”, zaś często wręcz odmawiał komentarzy na temat kryptowalut, to jednak kierowany przez niego bank po pierwsze stworzył prywatny blockchain o nazwie Quorum, działający na podbudowie Ethereum. Po drugie, co było dużym zaskoczeniem, w lutym bieżącego roku pojawiły się informacje o powstaniu firmowanej przez bank kryptowaluty – JPM Coin, będącej stablecoinem powiązanym z dolarem amerykańskim, wykorzystywanym głównie do przelewów wewnętrznych.

Zobacz również: Bitcoin służy nielegalnym działalaniom wartym miliardy USD, twierdzi Sekretarz Skarbu USA

Teraz, gdy kierowany przez niego bank wkroczył do branży blockchaina i kryptowalut, Dimon stwierdza, że „Nie mamy nic przeciwko konkurencji. Przy czym za każdym razem będziemy mieć taką samą prośbę: Chcemy, by obowiązywały równe zasady gry dla wszystkich.”

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here